דף הבית > איטליה המקודשת
איטליה המקודשת
הוצאה: פראג (הפצה מנדלי)
תאריך הוצאה: 2020
קטגוריה: טיולים ומסעות
מספר עמודים: 210

איטליה המקודשת

         
תקציר
איטליה היא ארץ מיוחדת במינה. נכון שכל ארץ היא מיוחדת, אבל מבחינת ההיסטוריה האנושית, התפתחות התרבות והאמנות, הדתות והאמונות והמורשת האנושית - יש לאיטליה מקום של כבוד. הספר "איטליה המקודשת" מתמקד בשני נושאים "כבדים" בכל הקשור למורשת האנושית. האחד - האימפריה הרומאית, והשני - הנצרות הקתולית. נושאים אלה קשים פעמיים: קודם כול בפני עצמם, ושנית לנו, כיהודים שסבלו מנחת זרועם - הן של הרומאים והן של הכנסייה הקתולית. יחד עם זאת, הם חיוניים להבנה של ההיסטוריה האנושית, התפתחות המסורות הרוחניות, הדתות והאסונות, ובמיוחד למי שמתעניין בנושאים אלה או רוצה לטייל באיטליה ולהפיק ערך מוסף (רוחני) מהטיול שלו. מעבר לכך, העיסוק בנושאים אלה יש בו ערך מרפא ומחבר, וניתן ללמוד ולקבל מהם רבות.
 
הדבר העיקרי הוא שיש באדם חוש של קדושה, המתעורר במקומות מיוחדים. אמנות עוזרת בכך. כל הרעיון של מקדשים בימי קדם, קתדרלות וכנסיות בימי הביניים, הוא לעורר את החוש הזה. הספר ייקח אתכם למקומות מיוחדים, מקדשים פגאניים עתיקים, מערות של הנביאה, אתרים קדושים בהרים ומקומות עלייה לרגל, ויספר לכם על המסורות הרוחניות הקשורות אליהם, על אנשים גדולים ואנקדוטות היסטוריות.
 
זאב בן אריה הוא דוקטורנט לדתות שהדריך עשרות טיולים לאיטליה ולרחבי הים התיכון, מומחה לתרבויות עתיקות ומיסטיקה נוצרית. אם אתם מעוניינים לגלות את איטליה באופן אחר, פנו אלינו.
 
זאב בן אריה, יליד 1961, סופר ומרצה, בעל חברת "תרבויות עולמי". דוקטורנט למדעי הדתות שהתמחה בנושאי דתות ותרבויות, רוחניות והחיפוש האנושי אחר משמעות במהלך הדורות. זאב התמחה בהופעת המיסטיקה הנוצרית ברחבי העולם, כמו גם בתרבויות ודתות עתיקות ותורות רוחניות אלטרנטיביות, והוא משלב את הידע הרחב שלו בספריו.
 
הספר הוא חלק מסדרת "טיולי תרבות ורוח" של הוצאת פראג, במסגרתה יצאו 11 ספרים המספרים על מסורות רוחניות, תרבויות ודתות במקומות בעולם הכוללים את ארצות הבלקן, קווקז ומרכז אסיה, אתיופיה, מצרים, יוון, אנגליה ושוויץ. במסגרת הסדרה יצא גם הספר "אמנות ורוחניות באלפים", שחלק ניכר ממנו עוסק באיטליה ומשלים ספר זה.
 
תרבויות עולמי היא חברת בוטיק המארגנת טיולים לאיטליה, אירופה, ויעדים אחרים בעולם, בדגש על תרבויות ואמונות, פולקלור, היסטוריה, טבע ורוחניות. טיולים התפורים באופן אישי לחברות, ארגונים, משפחות, חברים, קבוצות סגורות ובודדים המחפשים ערך נוסף בטיול שלהם.
פרק ראשון
מבוא איטליה המקודשת
 
 
הספר "איטליה המקודשת" הוא חלק מסדרה של ספרים על תרבויות ודתות, תנועות רוחניות, והחיפוש האנושי אחר משמעות במקומות שונים ברחבי העולם. הספרים נכתבו מתוך מחקריי בתחום מדעי הדתות, באקדמיה ומחוצה לה, ומתוך תפישׂה שאנחנו חלק מסיפור אנושי אחד המתפתח ומשתנה, והבנוי על חיבור למסורות העבר. במילים אחרות, האדם הוא תבנית נוף תרבותו, והתרבות היא תוצר של כל התרבויות שקדמו לה.
 
יש אסכולה בפילוסופיה של ההיסטוריה, הטוענת שתפקידו של ההיסטוריון הוא לחבר את הסיפור ההיסטורי לכדי נרטיב מואר, המוביל להתקדמות והתפתחות, כמו מטופל המגיע אל הפסיכולוג, וזה מראה לו שאפשר להסתכל על הדברים (כולל הקשים) בצורה קונסטרוקטיבית ואחרת. אלא שהשאלה היא, התפתחות לקראת מה? התקדמות לאן?
 
לפי תפישׂתי, אפשר להסתכל על ההיסטוריה כעל חיפוש אנושי קולקטיבי אחר משמעות. הדחף הבסיסי באדם (מעבר לפיזי) הוא לחזור הביתה, אל הזמן המיתי ואל נקודת החיבור עם משהו גדול מאתנו. חוקר הדתות הגדול מירצ'ה אליאדה קרא לאדם "Homo Religious" (האדם הדתי) ואני נוטה להסכים איתו. יש בנו דחף דתי תת-מודע, המתבטא בצורך של כל אחד מאתנו "להאמין" במשהו. זה יכול להיות "מדע", או "אהבה", או כל דבר אחר, אבל ביסודו של הדבר נמצא דחף דתי לחבר בין העולם הפיזי לעולם הרוחני, לחזור הביתה.
 
סדרת הספרים "טיולי תרבות ורוח" מנסה לספק "חומרי עבודה" לאנשים המתעניינים במסורות רוחניות, במקומות שונים ברחבי העולם, ובמיוחד כספרי עזר (או אפשר לקרוא לזה הכנה) לטיול באותם מקומות או למחקר על נושאים שונים. הספרים אינם ספרי תיירות "רגילים" (למרות שיש בהם אינפורמציה מועילה), ומצד שני גם לא ספרים "מדעיים",[1] אלא הם נועדו לקהל הרחב, שפתוח לראות דברים קצת אחרת. אני ממליץ לקרוא את הספרים קריאה אקטיבית, תוך כדי הצלבת מידע ובירור מושגים, לפי מה שמעניין אתכם.
 
בספר איטליה המקודשת אני מנסה לטפל בשני נושאים "כבדים" בכל מה שקשור למורשת האנושית. האחד הוא האימפריה הרומאית והשני הוא הנצרות הקתולית. הם קשים פעמיים: קודם כל בפני עצמם, ושנית – לנו, כיהודים שסבלו מנחת זרועם, הן של הרומאים והן של הכנסייה הקתולית. ויחד עם זאת, נושאים אלה חיוניים להבנה של ההיסטוריה האנושית, התפתחות המסורות הרוחניות, הדתות והאמונות, וחשובים למי שרוצה לטייל באיטליה ולהפיק ערך מוסף (רוחני) מהטיול שלו.
 
החלק הראשון של הספר מתרכז בתקופות עתיקות ובמיוחד באימפריה הרומאית. "כל הדרכים מובילות לרומא", אומר הפתגם הידוע, ואכן בתקופה הקלאסית רומא שלטה על כל אגן הים התיכון, רבע מאוכלוסיית העולם. בעיר רומא עצמה היו יותר ממיליון איש, והשפה הבינלאומית הייתה לטינית.
 
במאה ה-17 החל להתפתח המושג "הטיול הגדול". זה היה מעין טקס חניכה – מעבר לאנשים צעירים מהמעמד הגבוה מאירופה (בעיקר מאנגליה), במסגרתו הם ביקרו באתרי המורשת הרומאית העיקריים באיטליה ונחשפו לאמנות ולאדריכלות של העולם הקלאסי, כמו גם למוזיקה ולתרבות הרנסאנס. הרעיון היה שאנחנו חלק ממורשת אנושית משותפת, ונמצאים בסופו של רצף התפתחות. בכדי להיות ראוי להיות בן תרבות זמנו, אדם צריך להכיר ולהטמיע בתוכו את התרבויות שהביאו לכדי התפתחות תרבות זו, ובראש ובראשונה את התרבות הגרקו-רומית והרנסאנס שהתפתח בהשראתה.
 
הטיול נועד לשפר את האינטלקט, המוסר, המעורבות הפוליטית והכישורים החברתיים, והוא נעשה בדרך כלל בלוויית מורה שנקרא "קיקרון", על שם הנואם הרומאי המפורסם – קיקרו.
 
מסלול רומא ותרבויות העבר באיטליה הוא במידה רבה המשך התפישׂה שעמדה מאחורי מסורת זו, וגם תואם מבחינת אתרי הביקור (רומא, נאפולי, פומפיי, הרקולנאום, פסטום).
 
האדם הוא תבנית נוף תרבותו, והחברה המערבית של היום עוצבה במידה רבה על ידי המורשת של האימפריה הרומאית.
 
החלק השני של הספר מתרכז בנושא הנצרות הקתולית, שהיא כיום הזרם הנוצרי הגדול בעולם (יותר מ-1.1 מיליארד איש). לפני שלושים שנה שאלתי את עצמי: מה גורם לאנשים אינטליגנטיים להאמין בסיפור כה מופרך כמו זה של ישוע? היום אני יכול להשיב שזה הסיפור הנפלא ביותר בעולם, הנוגע בנימים הנסתרים של הנפש (ולכן הוא מצליח). יש הרבה קסם ויופי בעולם הקתולי, ואני מקווה שאצליח להציג זאת בפניכם דרך סיפורים על הקדושים, המסדרים, המשמעות הנסתרת של האירועים בחייו של ישוע, ועוד. בכל מקרה, זהו עולם שלא מוכר לישראלי הממוצע, וכולי תקווה שספר זה יביא להערכה חדשה של הנצרות הקתולית, ולהבנה אחרת של מה שאתם רואים – אם אתם מטיילים באיטליה.
 
מסלול איטליה הנוצרית מגלה אתרים שלא מוכרים למטייל הישראלי, כמו את כנסיות העלייה לרגל של רומא, ההרים הקדושים של פיימונטה ולומברדיה, ירושלים שבבולוניה, ועוד. הוא מספר על אנשים גדולים שלא מוכרים לקהל הישראלי כמו פרידריך השני, אמברוזיוס ממילאנו, פפה פיו, ועוד, ומקשר את הסיפור שלהם למקומות ואתרים. המסלול מגלה טפח מהמיסטיקה הנוצרית (ויש כזו), ומראה איך היא מתבטאת באדריכלות ובאמנות. בנוסף לכך, הוא מספר על מסדרים נוצריים ותרגולות רוחניות. הוא בנוי במידה רבה על מסלולי עולי הרגל ההיסטוריים, מתוך תפישׂה שביקור במקומות "קדושים", צריך להיות מלווה בהכנה מתאימה ובתהליך "עלייה לרגל", בכדי להפיק ממנו את המיטב.
 
בהמשך לכתיבת ספר זה כתבתי ספר נוסף שנקרא "אמנות ורוחניות באלפים", שרובו הגדול מוקדש להתפתחות מסורת האזוטריקה המערבית באיטליה, וליישוב רוחני בשם דמנהור, שנמצא בצפון איטליה. לא רבים יודעים זאת, אך איטליה היא מולדת האזוטריקה המערבית, המקור של קלפי הטארוט, האלכימיה, המאגיה והקבלה הנוצרית.
 
בנוסף לספר זה, אני מזמין אתכם לקרוא את הספרים האחרים בסדרת "טיולי תרבות ורוח", אשר יחדיו יעניקו לכם מארג של ידע, ולהשתתף בטיולים המיוחדים שאנחנו עורכים באיטליה, או לגלות את הארץ הנפלאה הזו בעצמכם.
 
קריאה מהנה
 
זאב בן אריה, לוטם 2020.
 
[1] לדוגמא, אין בספרים הפניות וביבליוגרפיה מסודרת וזה מתוך החלטה מודעת. 
מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
דיגיטלי 44 ₪
קינדל 44 ₪
מודפס 98 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 103 ₪
דיגיטלי 32 ₪
דיגיטלי 25 ₪
מודפס 70 ₪
עוד ספרים של פראג (הפצה מנדלי)
עוד ספרים של זאב בן אריה
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il