דף הבית > 66 סיפורים מכביש 6
66 סיפורים מכביש 6
הוצאה: אוריון - הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 01-2024
קטגוריה: פרוזה מקור
מספר עמודים: 238

66 סיפורים מכביש 6

         
תקציר

אביחי שמידט לוקח את הקורא למסע בלתי נשכח במכונת זמן לאורך כביש מוזנח ונעלם בחלקו. המסע משתרע על פני ארבעת אלפים קילומטרים של זיכרונות, חלומות ותקוות, ומתמקד בחיפוש אחר אמריקה של פעם, זו שדמותה הצטיירה לנו בספרים ובסרטים ההוליוודיים.

במהלך מסעו מציג שמידט אמריקה שונה מהתדמית שדבקה בה, של שפע וקידמה ושל "השמיים הם הגבול". בספרו זה, חלקים נרחבים של היבשת הנערצת נחשפים במערומיהם. זוהי אמריקה ששרויה בצל,      בחצר האחורית שנשכחה מלב. זוהי אמריקה מתפוררת ועצובה, זרועה בערי רפאים ובבתים רעועים, בחוות נטושות, בגרוטאות רכב ובכלים חקלאיים, במלצרים ומלצריות קשישים המתנהלים בכבדות בדיינרים מוזנחים של פעם. סיפוריו של שמידט מציגים את המציאות כפי שהיא. הוא אינו מנסה לייפות דבר, אך אינו מוותר על ההומור ועל החמלה שמלווים תמיד את כתיבתו.

המסע לאורך כביש 66 הוא מפה אנושית רקומה, ששזורים בה כאב וצחוק, פחד ואמונה לצד השלמה וקבלה. זוהי אינה אותה אמריקה שהוצגה לראווה כלפי שאר העולם כהתגשמותו של חלום אוטופי, ואולי, בעצם, היא מעולם לא הייתה כזו.

אולי מהות הכול מצטמצמת לאימרת המחבר: "תן לעצמך לשוטט כדי לפגוש בנשמה שלך."

אביחי שמידט נמנה משך שנים רבות על סגל הטלוויזיה הישראלית, הערוץ הראשון, והזדמן בנסיבות שונות למקומות רבים מחוץ לגבולות המדינה. היכרותו עם פינות עולם רבות, שונות ומיוחדות, ועם אורחות החיים הנהוגות בהן, מאפשרת לו להתבונן מזווית אחרת, חדה ומפוכחת, על המקומות המיוחדים שבהם חלף, ועל הדמויות האנושיות יוצאות הדופן שפגש בדרכו.

66 סיפורים מכביש 66 הוא ספרו השמיני. ספריו הקודמים, "סוכן עיוור", וספר הארגון "אל תעזו למות לא מוכנים" תורגמו לאנגלית ודורגו במקום הראשון ברשימת רבי המכר באתר הספרים העולמי "אמזון". מותחנים נוספים, "צופן בסיסי" ו"האיום האחרון", כמו גם שלושת ספרי הסיפורים הקצרים שכתב: "הכול סיפורים", "הכול כלול", ו"סיפור, סיפור" זכו לביקורות נלהבות בכל אמצעי התקשורת.

 

פרק ראשון

הקדמה

זה ספר הסיפורים הקצרים הרביעי שכתבתי, ובסך הכול כמעט שלוש מאות ושבעים סיפורים מפרי עטי התפרסמו עד עכשיו. למען האמת, אחרי צאתו לאור של ספרי השלישי לא חשבתי שאכתוב ספר סיפורים קצרים נוסף, אבל אז יצאתי למסע שלו ייחלתי שנים רבות – לחצות את אמריקה על כביש 66.

ביום הראשון שבו יצאתי לדרך, כבר הבנתי שאני חייב להעלות ולתאר על הנייר את הווי המקומות, את החוויות שייקרו בדרכי ואת התובנות שאסיק, ומדוע? משום שבדיוק מחומרים אלה נבנים סיפורים מעניינים ומיוחדים. איני חושב שמישהו אחר מלבדי חווה אותם בדרכי, ועל כן איש אינו יכול להביאם לקורא מנקודת המבט שלי.

חלק מהסיפורים כתבתי מייד אחרי התרחשותם, אחרים נכתבו זמן קצר לאחר שקרו, ואת הנותרים הוספתי רק לאחר זמן מה, כשעיכלתי והבנתי מה ראיתי וחוויתי.

מזמן הגעתי למסקנה, שלא כל מה שרואים או חושבים שרואים, יודעים או חושבים שיודעים, משקף את המציאות כפי שהיא.

כשהתחלתי לכתוב, לא האמנתי שתהיה באמתחתי כמות מספקת של סיפורים, שדי בהם כדי למלא ספר שלם, אך משחלפה כמעט שנה מאז שיצאתי למסע הזה, נוכחתי לדעת שהצטברו אצלי עוד ועוד סיפורים חדשים, שיחד יהפכו בקלות לספר נוסף.

בעת שכתבתי את ספריי הקודמים, מטרתי הייתה לעורר אצל הקורא תחושות של הפתעה, כאב או שמחה, צחוק או בכי, כעס או התעלות רוח, ולהרשות לו להתמכר לכל התחושות האלה בכל פעם שייקח לידו את ספרי וישקע בקריאה.

הפעם המטרה שעמדה לנגד עיניי הייתה שונה לחלוטין. כשכתבתי את הספר הזה, הבנתי שאני מבקש להביא לקורא תחושה של "אורח לרגע רואה כל פגע". אני מקווה שהצלחתי להציג את המצבים, האירועים והדמויות המתוארים בסיפורים מנקודת מבט שונה ובעיניים אחרות.

את הסיפורים בספר הזה כתבתי כדי לחלוק עם אחרים את מה שחוויתי אני, ותקוותי היא שהם ימצאו בסיפורים האלה מפלט מהשגרה היום יומית. אני רוצה להאמין שסיפוריי יפיחו בהם אומץ וסקרנות, וגם הם, מתישהו, יאזרו עוז לעזוב הכול ולצאת כמוני למסע הרפתקאות משחרר.

ועוד אני מקווה שגם קובץ הסיפורים הזה, הרביעי במספר, יגרום לקוראיי הנאה כמו זו שרוו מספריי הקודמים, שזכו לביקורות מעולות. אוסיף ואומר, שאף על פי שאפשר לקרוא כל אחד מהסיפורים בנפרד, אני מציע לקרוא אותם לפי הסדר שבו הם מובאים, שכן לעיתים הם קשורים זה בזה. מקווה שתיהנו.

שלכם בידידות,

אביחי (אבי) שמידט

פרק 1 - קדם טיסה

1. דרך 66

2. טוֹב שֵׁם מִשֶּׁמֶן טוֹב

3. מעט היסטוריה

4. לנסוע או לא לנסוע?

5. מה היה שם קודם?

6. ארזת לבד?

1. דרך 66

1. דרך 66

על הדרך המהירה והישנה מספר 66 שחצתה את אמריקה, הזכורה לרובנו מהסרט "אדם בעקבות גורלו", נכתב שיר שנעשה להיט ענק.

שם השיר הוא: "תהנה על כביש 66" (או: "חוו את כביש 66" או: "קבלו ריגושיכם על כביש 66") ויש עוד הרבה או, אבל ודאי כבר הבנתם את הכוונה והרעיון.

השיר נכתב בשנת 1946 על ידי בּוֹבִּי טרוּפּ, והביצוע הראשון שלו על ידי נֶט קינְג קוֹל נחשב עד היום לביצוע הפופולרי ביותר.

השיר, שהפך ללהיט גדול, זכה למאות ביצועים של אומנים ידועים נוספים, כמו בּינְג קרוֹסבּי עם האחיות אנדרוּז, האבנים המתגלגלות, צָ'ק בֶּרי ודֶפֶּש מוֹד. אומנים אחדים גם שינו במעט את מילות השיר.

לא נעים לומר, אבל גם אני הייתי משנה את המילים. לדעתי, הן לא משהו, אם לומר את האמת, אבל מי אני שאחווה דעה. תשפטו בעצמכם. מזמן למדתי שעם הצלחה לא מתווכחים.

מילים: בּוֹבּי טרוּפּ

תרגום: המחבר

אם תתכנן אי פעם לנסוע מערבה,

סע בדרכי

סע על הכביש המהיר הטוב ביותר

ותיהנה בכביש שישים ושש.

מתפתלת הדרך משיקגו ללוס אנג'לס

על פני יותר מאלפיים מייל

ותיהנה בכביש שישים ושש.

אתה עובר דרך סנט לואיס

ג'ופּלין, מיזוּרי

גאלוֹפּ, ניו מקסיקו

פְלגסטָאף, אריזונה

ואל תשכח את וִוינוֹנָה

קינגמֵֶן, בּארסְטוֹ וסאן בֶּרנָרדינוֹ

זה לא עושה לך חשק?

אז קפוץ על ההזדמנות

ואוקלהומה סיטי ממש יפה,

כשאתה בטיול לקליפורניה

זה לא עושה לך חשק?

ותיהנה בכביש שישים ושש

חוויות בכביש שישים ושש.

מוצא חן בעיניכם? יופי!

אז רק עוד עניין קטן. דרך 66 הוזכרה גם ברומן האוטוביוגרפי "בדרכים" של הסופר האמריקאי ג'ק קרואק, אותו כתב בשנת 1951. הספר נכתב בעקבות מסעותיו של הסופר ברחבי ארצות הברית וזכה לעיבוד קולנועי שאותו הפיק פרנסיס פורד קוֹפּוּלה.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
דיגיטלי 37 ₪
מודפס 78 ₪
דיגיטלי 42 ₪
קינדל 42 ₪
מודפס 98 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 103 ₪
עוד ספרים של אוריון - הוצאה לאור
דיגיטלי 39 ₪
מודפס 78 ₪
דיגיטלי 39 ₪
מודפס 82 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 88 ₪
דיגיטלי 39 ₪
מודפס 78 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 88 ₪
עוד ספרים של אביחי שמידט
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il