דף הבית > גטו פיוטרקוב טריבונסלקי - הראשון בפולין הכבושה
 גטו פיוטרקוב טריבונסלקי
הוצאה: אוריון - הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 02-2024
קטגוריה: עיון / ספרות מקצועית שואה
מספר עמודים: 1038

גטו פיוטרקוב טריבונסלקי - הראשון בפולין הכבושה

         
תקציר

בעיר פיוטרקוב טריבונסלקי הוקם על ידי הגרמנים הגטו הראשון בפולין הכבושה. פה חיה במשך מאות בשנים קהילה יהודית מפוארת אשר הטביעה את חותמה על העולם היהודי והכללי בזכות א/נשי מופת, יוצרים/ות ופעילים/ות בתחומי תרבות וחברה ובתי הדפוס הרבים. הקהילה נכחדה כמעט כולה על ידי הנאצים באוקטובר 1942 והשורדים/ות נפוצו ברחבי העולם, כשהם מחוייבים/ות לשמר את זיכרון הקהילה ואת מורשתה.

הספר הנוכחי מתאר את תולדותיה של הקהילה, ובמיוחד את אשר ארע לה בגטו פיוטרקוב טריבונסלקי, אך גם מה שלפניו ואחריו. זאת על בסיס עדויות רבות ומקורות ארכיונים מגוונים, שחלקם לא נחקרו או פורסמו עד כה. בין השאר מתוארים החיים ברחובות גטו פיוטרקוב, בשלביו השונים, פעילות היודנראט, המשטרה היהודית, הועד היהודי לעזרה עצמית וארגון הג‘וינט, העבודה הכפוייה בגטו ובמפעלים, החיים הדתיים, עולם הילדים, והנשים, וכן פרטים על שתי קהילות יוצאי פיוטרקוב, שפעלו בפולין לאחר המלחמה. בנוסף הספר מציג את שואת יהודי פיוטרקוב בראי העיתונות הישראלית, מתאר את הצלת יהודי פיוטרקוב והסביבה על ידי פולנים, והמחיר ששילמו, וכן מביא רקע ועדויות של בני רומה (צוענים) ששהו בגטו פיוטרקוב. בספר מוצגת גם הפשיעה הגרמנית במהלך מלחמת העולם השנייה כנגד תושבי פיוטרקוב, וכן את סיפורו של ריינולד כריסטמן, שהציל מאות מיהודי פיוטרקוב, רבים מהם ילדים.

ד"ר דינה פלדמן – תושבת ירושלים, פסיכולוגית קלינית, חוקרת ויזמית חברתית ובין תרבותית, המתמקדת למעלה מעשור בתיעוד ושימור זכר הקהילה היהודית בפיוטרקוב , עיר הולדת אבותיה, ובכינון קשרי שיתוף פעולה ישראל – פולין.

אנה ז‘נדובסקה – תושבת פיוטרקוב טריבונלסקי, היסטוריונית ומדריכת טיולים העוסקת בשימור זכר הקהילה היהודית בפיוטרקוב. הינה בת למשפחה פולנית, שהכירה מקרוב את יהודי פיוטרקוב, והייתה עדה לשואתה.

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של אוריון - הוצאה לאור
דיגיטלי 29 ₪
מודפס 62 ₪
דיגיטלי 39 ₪
מודפס 78 ₪
דיגיטלי 48 ₪
מודפס 96 ₪
דיגיטלי 45 ₪
מודפס 98 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 88 ₪
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il