דף הבית > דירה לכל ילד
דירה לכל ילד
הוצאה: ספרי ניב - הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 03-2024
קטגוריה: עיון / ספרות מקצועית
מספר עמודים: 181

דירה לכל ילד

         
תקציר

למרבה הצער, רוב הילדים במדינת ישראל יגדלו להיות בוגרים שלא רכשו מספיק ידע פיננסי לאורך התבגרותם. חוסר הידע יתורגם למאבק ביוקר המחיה ולקשיי מגורים. לאורך השנים רבים מהם יחכו שמישהו יפתור עבורם את המצב. הנתונים מראים שרבים מהם ייאבקו כלכלית ויתגוררו שנים רבות בשכירות, במשק שאינו ערוך ומגן מספיק על שוק השוכרים.

כמשפחה אנחנו מכירים את המציאות הזו מקרוב. כך היה גם מצבנו עד שיום אחד החלטנו שמשהו חייב להשתנות.

הספר נכתב לאחר ששנים למדנו והשתכללנו כמשפחה. בשביל להתייצב כלכלית היינו חייבים לזנוח כמעט כל מה שלימדו אותנו ולהתחיל להבין התנהלויות כלכליות מחדש על מנת שילדינו יתחילו בנקודה טובה משלנו, לימדנו אותם את כל מה שהיה חסר בחינוך שלנו והתחלנו לבנות עבורם את המקפצה הפיננסית הראשונה – דירה לכל ילד.

היום, לאחר שעשינו את הדרך בעצמנו וסייענו לעוד משפחות לעשות תהליכים דומים לשלנו, אנחנו יודעים שזה אפשרי.

משפחות שעושות את המסע מאפשרות לדור הבא להתחיל את חייו מנקודה טובה יותר. התוכנית “דירה לכל ילד” הוא רעיון בר-ביצוע. הוא מצריך שינויים חשיבתיים אולי, אבל הוא אפשרי לכל מי שירצה לתת לילדיו פתיחה כלכלית בטוחה יותר במציאות הישראלית.

היום אנחנו יודעים בוודאות כי הבתים שלנו הם במידה מסוימת מעין מחסן של ההחלטות, הרגלים ותובנות שרכשנו במהלך השנים. בחרו בקפידה מה נכנס ומה יוצא ואילו קירות מקיפים את המשפחה שלכם.

 

הכותבת – אביטל סגן כהן, תושבת העיר חיפה, מרצה אקדמית בפקולטות לחינוך פסיכולוגיה ומנהל עסקים, יזמית ואשת נדל”ן. נשואה ליעקב ואימא ליואב, איתמר וענבר.

 

 

פרק ראשון

פתיחה

 

מכירים את הימים שבהם המחשבה נודדת קדימה? כמעט נדמה לכם שאתם צופים בסרט שעוד לא נוצר על החיים שלכם ושל הסובבים אתכם. למחשבות כאלה יש פוטנציאל לשנות את חייכם. אני רוצה לספר לכם על יום כזה, שסימן עבורנו נקודת מפנה בחיי המשפחה שלנו.

זו הייתה שעת ערב, ובדיוק השכבנו את הילדים שלנו, שעוד היו קטנים, לישון. כשהבטתי בהם פתאום ראיתי באיזה אופן מתקדם הסרט של חיינו. הרגשתי שאני מריצה את הסרט במהירות קדימה, אל סצנות שטרם נצפו. ה”בקרוב” של חיינו נראה בעיני רוחי בערך כך: בקרוב מאוד הילדים הצעירים שזה עתה השכבנו במיטותיהם יגדלו, ויום יבוא והם יקימו משפחה משלהם. הם לא יתגוררו איתנו עוד, אלא יבואו לבקר בשבתות ובחגים. הבית שלנו יתמלא בצחוק של נכדים, ואנחנו נסתכל על כל השבט הזה ונתמלא בגאווה. בסיום המפגש יחזרו המשפחות הצעירות כל אחת לביתה, ושם ימשיכו ילדינו לגדל את ילדיהם בשעה שאנחנו נהיה פנויים להגשים שאיפות אחרות.    

את ה”בקרוב” הקטן הזה, הבנאלי לכאורה, ראינו אצל לא מעט משפחות שהקדימו אותנו בכמה וכמה שנים. המציאות העתידית הזאת איננה מנת חלקנו בלבד, אלא היא משותפת להרבה הורים. לחלום הזה, הקטן והבסיסי למדי, ישנם גוונים רבים, וכשהוא פוגש את המציאות, הדברים אינם תמיד מתנהלים כפי שדמיינו. לעיתים הם מפתיעים לטובה, ולעיתים הם מציבים אתגרים שונים בפני המערכת המשפחתית.

האתגרים הללו, שעימם נאלצנו ואנו עדיין נאלצים להתמודד, יופיעו גם בחייהם של ילדינו, ועל מנת לסייע להם אנו נוקטים צעדים שונים כגון רכישת ביטוחים שונים או חיסכון כספי, בתקווה שחששותינו יתבדו ושהעתיד יהיה ורוד. ועם זאת אנחנו יודעים היטב שאין באפשרותנו להיות מוכנים לכול ולהכין את ילדינו לכל ההתמודדויות הצפויות להם במרוצת חייהם. הרווחה והצמיחה של ילדינו הן משימת חיינו, והמשימה הזו כרוכה בלא מעט אחריות ובתכנון ארוך טווח. אומנם אפשר לומר הרבה על הקשר בין הורים לילדים לאורך השנים, על גידולם ועל הדאגה לעתידם, אולם הספר שבידיכם יעסוק בהיבט המרכזי ביותר, והוא האופן שבו עלינו לפתח בילדינו תפיסה כלכלית ולהכין אותם לקראת הגשמת הצורך הבסיסי ביותר של אדם – בית.

לאורך הספר אסביר מדוע בתוך כל הטרדות השוטפות של החיים דווקא נושא ה”דירה לכל ילד” הטריד אותנו במיוחד, ואציג את הדרך שבה בחרנו על מנת להגשים אותו “בקרוב” שעליו חלמתי כשהילדים עוד היו קטנים.

ככל שחולף הזמן, המציאות הכלכלית בישראל נעשית מאתגרת יותר, ועלינו להתבונן בעובדה כואבת זו בעיניים פקוחות. נתונים כלכליים משקפים הרבה יותר ממספרים; מדובר בסגנון חיים ובהחלטות שאנו מקבלים בכל תחום בחיינו. האזרח היחיד אומנם אינו משפיע על המציאות הכלכלית, ואיתנותו הפיננסית נקבעת במידה רבה על ידי גורמים שאינם בשליטתו, אולם הוא בהחלט יכול לפעול על מנת להיטיב את חייו ואת חיי משפחתו.

בעקבות החלטתנו לקבל לידיי את האחריות לעתידם הכלכלי של ילדינו הגיעו החלטות נוספות ביחס לתזרים המזומנים שלנו ולהשקעות שאנו מבצעים עד היום, וכך התברר לנו שבכל הנוגע לכלכלה הפרטית של משפחתינו – מצבנו כיום הוא בהחלט תוצר של סך הפעולות שנקטנו במרוצת השנים ביחס לכסף, יהא המצב הכלכלי במדינה אשר יהא.     

בכל היבט בחיינו מעורבים כסף והחלטות ביחס אליו. לרבים מאיתנו יש מערכת יחסים מורכבת עם כסף, ואכן יש לכך היבטים רבים שאפשר לדון בהם ממושכות. אולם בספר זה החלטתי לעסוק בדבר המרכזי ביותר שמעסיק משפחות רבות בישראל, והוא האפשרות לבסס את ילדינו מבחינת מגורים. הקשיים ברורים ואף הולכים ומעמיקים; היצע אל מול ביקוש, ערך הכסף שנשחק ומספר המשכורות הנדרשות לשם רכישת דירה, שרק הולך ועולה ככל שחולפות השנים – המציאות העגומה טומנת בחובה דור צעיר שהדירה למגורים רק הולכת ומתרחקת ממנו.

כאמור, מדובר בנושא שמעסיק רבים ולמעשה רוב החברה הישראלית מוטרדת ממנו. הוא מדובר שוב ושוב בשיחות סלון ובתקשורת ואף נידון בקרב גורמים מדיניים. כל ממשלה חדשה שקמה מבטיחה להביא מזור למצוקתם של הזוגות הצעירים בנושא דיור. שוב ושוב עוברים על הנתונים, שוב ושוב מגבשים תוכניות לסיוע, ועם זאת, למרות המאמצים הכבירים, אין שום פתרון בר־קיימא בנמצא.    

חשוב להבין שבית אינו מוצר כשאר המוצרים שצורכות משפחות בישראל. אנו יכולים לוותר על מגוון רחב של רכישות; חופשות, חוגים, רכב נוסף, אולם בית הוא מוצר בסיסי והכרחי. כולנו צריכים מקום לגור בו. משמעותו של בית אינה רק גג מעל ראשנו אלא גם הגנה פיזית ורגשית. הבית מעניק לנו ביטחון ומאפשר לנו להתפנות למשימות אחרות שהחיים מביאים לפתחנו. הספר שבידיכם יעסוק אפוא בסוגיה המורכבת הזו, ובמרכזו רעיון שיכול להיראות שאפתני אך הוא אפשרי:     

יצירת מציאות שבסופה תהיה דירה לכל ילד.

לאורך הקריאה תיווכחו שעל ידי תוכנית פעולה פשוטה תוכלו להשיג בית עבור כל אחד מילדיכם, תוך מזעור התלות במצב הכלכלי במדינה ובהחלטות כלכליות שונות שמתקבלות בה. הפתרון בידיכם, המשפחה הגרעינית, אם תשכילו ליצור את התנאים המתאימים, להסדיר את התנהלותכם הפיננסית וכמובן – להתמיד בכך.     

בתום הקריאה יהיו בידיכם כלים שיאפשרו לכם לצייד את ילדיכם בידע כלכלי חיוני, שלרוב לא מלמדים בבתי ספר, בוודאי לא בהיקף הנדרש, ובהמשך לדאוג להם לנכס הראשון והמשמעותי ביותר בחייהם, שבמידה רבה יקבע את האופן שבו ייראה עתידם הכלכלי. לשם כך אינכם זקוקים לירושות, למתנות או לתוכניות ממשלתיות המציעות הגרלות ופרסים – כל אלה הן בגדר בונוס, אולם גם בלעדיהן, דירה לכל ילד היא מטרה בת־השגה, אפשרית והכרחית.     

 

 

 

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של ספרי ניב - הוצאה לאור
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 93 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 93 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 87 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 87 ₪
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il