דף הבית > חזק חזק ונתחזק
חזק חזק ונתחזק
הוצאה: אוריון - הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 04-2024
קטגוריה: עיון / ספרות מקצועית
מספר עמודים: 116

חזק חזק ונתחזק

         
תקציר

חזק חזק ונתחזק הוא ספר הדרכה שנכתב בעקבות אירועי 7 באוקטובר 2023. הספר פונה להורים שחוו עם ילדיהם טראומה – אישית או לאומית – וגם לאנשי מקצוע המלווים הורים או משפחות. מטרתו – להציע להורים כלים לחיזוק חוסנם של ילדיהם, ולבנות איתם מחדש את היכולת להתאושש ולשקם את חייהם גם במצבים הקשים שנוצרו.

משבר, קשה ככל שיהיה וככל שנחווה על ידי רבים בחודשים האחרונים, משבר כזה הוא גם הזדמנות ואפשרות לחזק ולטפח את תעצומות הנפש של כל אחד ואחד ובוודאי של ילדים. ספר זה מכוון לכך והוא מציע כלים לעזור לילדים לצאת מהמשבר מחוזקים ומחושלים יותר. 

בספר הדרכה זה רוכזו עשרה נושאים שיכולים לחזק את הילדים מזוויות שונות ומשלימות. כל נושא מציף שאלות שראוי לדבר עליהן, והוא מלווה בהפעלות רלוונטיות לילדים ולכל בני המשפחה בגילים השונים.

ד"ר אביה שהם לוז עבדה בראשית דרכה המקצועית כפסיכולוגית חינוכית. בהמשך פתחה את תוכניות הור"ים (העשרה וטיפוח מראשית החיים) שפעלו בקרב כ-15,000 משפחות בכל רחבי הארץ וזכו להצלחה מרשימה שנבדקה, תועדה והוכחה במחקרים חוזרים. בהמשך ייסדה את מרכז גבהים (לביסוס גישה בונה־כוחות להעצמת ילדים ומבוגרים).

ספרים קודמים שלה הם: מעבר לחומר ולרוח – ארגון מידע מכוון-משמעות כמפתח להבנת מערכות, שמציג גישה רחבה ומקורית להבנת מערכות בעולם החומר ובעולם הרוח, ובתוך כך מסביר את הרקע התיאורטי והמתודולוגי להתערבויות בונות־כוחות בקרב ילדים ומבוגרים. וכמו כן, סדרה בת שני ספרים בשם נפלאות התפתחות הילד – לגלות, להתפעם, להעשיר וליהנות, הכוללת 48 נושאים לקידום יכולותיהם הרגשיות, החברתיות, הקוגניטיביות, השפתיות והמוטוריות של ילדים במסגרת המערך המשפחתי.

פרק ראשון

דברי הסבר מקדימים לצוות המקצועי המלווה את המשפחות

הרציונל לפנייה להורים בתוכנית המכוונת לחיזוק ילדיהם וחוסנם בעקבות טראומה אישית או לאומית

מלווים ואנשי מקצוע יקרים,

התוכנית "חזק חזק ונתחזק" מקבצת יחד הצעות לדרכי התמודדות בקרב משפחות המתמודדות עם טראומה אישית או לאומית. הצעות אלו מתאימות למשפחה לא מייד אחרי האסון, כשעדיין אי אפשר להכיל את הטרגדיה, אלא רק בהמשך, כשאפשר להתחיל לחשוב על משמעות החיים אחרי האובדן והמשך החיים על רקע האסון.

התוכנית מכוונת להורים ולאלו שפועלים כהורים במשפחה שאיבדה אחד או שניים מההורים, מתוך ההכרה שבכל שעה, ובייחוד בשעות משבר, לילד חשוב להרגיש שיש לו "הורה" השומר עליו. גם אם בתוך תהפוכות החיים של אסון ה־7 באוקטובר, הבית נפרץ ומרצחים פגעו גם בילדים, עדיין הצורך הבסיסי של ההורים הוא לשמור על הילדים ועד כמה שאפשר ליצור להם מרחב רגשי בטוח. אין זו משימה פשוטה, ונראה שאפילו כשהרצון לכל אלה קיים, לא תמיד יודעים ההורים כיצד בפועל אפשר לעזור לילדיהם בצורה המיטבית. התוכנית נכתבה כדי לסייע בכך, ומטרתה — לעזור להורים לחזק את החוסן הנפשי של ילדיהם ואת תחושת השליטה וההסתמכות העצמית של הילדים, ולבנות איתם מחדש את היכולת להאמין בהתאוששות גם במצב הקשה שנוצר.

תיאור התוכנית ואופן העבודה על פיה

כאמור, הזמן להצעת התוכנית למשפחות איננו מייד לאחר האסון. התוכנית תתאים יותר כשהשהייה של המשפחות מחוץ לבית תתארך. במפגש הראשון יוצגו מטרת התוכנית, תוכן הנושאים ודרך העבודה (דף הפנייה להורים יכול לסייע).

התוכנית כתובה בשפה פשוטה וללא הסתמכות על מושגים "מקצועיים", כך שהורים יכולים להתחבר לתוכנית באופן עצמאי. אבל מן הסתם, דיון עם אנשי מקצוע בנושאים אלו יכול להעמיק את התובנות. בתוך הכאב והאבל הנורא, לכל משפחה דפוס התנהגות שמתאים לה. יש משפחות שנוטות יותר לבטא במילים את כאבן, ויש הנוטות להסתגר בתוך כאבן העצום ולא קל להן לבקש עזרה. אבל כשהזמן בשל יותר, כשהפנייה אל המשפחות נעשית מתוך "גישת החוזקות" (גישה השמה דגש על החיובי שבחיים ומבססת את התפתחות האדם על הכוחות, הכישרונות והמשאבים הנפשיים שלו יותר מאשר על שיפור חולשותיו), וכשהיא נעשית "למען הילדים" — גם משפחות שמסתגרות יכולות להיפתח ולהתעניין בהעשרת הידע שלהן בעבור ילדיהן.

אנשי מקצוע המלווים ומכירים כבר את המשפחות יוכלו להציע להורים את התוכנית, כשכמובן הנכונות להשתתף בה תבוא רק מההורים. יש ערך נוסף לכך שאיש מקצוע יוכל ללוות ולהדריך את המשפחה במסגרת מפגשים אישיים לכל משפחה (או להורים, לפי העדפתם): המשפחה היא קבוצה קטנה אך רב־גילית שלכל אחד מחבריה יש טראומה אישית, וחשוב להיות קשובים לאיתותים של כל אחד מבני המשפחה, וגם משום שהפצע הנפשי עדיין טרי, ובאופן טבעי הצפת הנושאים יכולה להעלות אל פני השטח קשיים שונים שצריך בעבורם רגישות מרבית. הניסיון בהפעלת תוכניות הור"ים (העשרה וטיפוח מראשית החיים) בקרב אלפי משפחות לימד אותנו כי כשנוצרות אווירה ותקשורת של קרבה ואמון, וכשהגישה הבסיסית היא גישה מכבדת ומאמינה בכוחות הקיימים, נפתחים הלבבות, והשאלות המטרידות והכואבות צפות על פני השטח.

עשרת הנושאים שנבחרו לתוכנית רלוונטיים למשפחות המפונות, והם מציפים שאלות שלא תמיד מדברים עליהן. מטרתם לקדם את החוסן האישי של הילדים מזוויות שונות ומשלימות, תוך חיזוק ההיבטים הרגשיים, החברתיים, הקוגניטיביים והמוטוריים שלהם. ההדרכה מכוונת להורים, והם יהיו אלו אשר ייצרו את האינטראקציה הישירה עם ילדיהם. הצגת התכנים כשאלות נועדה להדגיש שאין להעביר את הנושאים כהרצאה או כשיעור אלא כשיחה עם ההורים, שאותה הם יוכלו לנהל גם עם ילדיהם בהתאם לגילם ולהבנתם. לצד הנושאים מוצעות גם הפעלות שמותאמות לגילים השונים של הילדים. ההפעלות המוצעות הן דוגמאות, וההורים יוזמנו להציע רעיונות משלהם.

מומלץ כי המפגשים ייערכו באופן אינטימי לכל משפחה, ורצוי שכל בני המשפחה יהיו נוכחים בפגישה. בשלב ראשון, וכדי לא להעמיס, לכל משפחה יוצע להשתתף בסדרה מצומצמת של עד שלושה מפגשים, וההורים יוכלו לבחור את הנושאים המעניינים אותם (כי כל נושא גם עומד בפני עצמו). אם יהיה ביקוש, פניות או צורך — אפשר להוסיף עוד מפגשים. ברור שהטמעת הנושאים בקרב המשפחה הרב־גילית יכולה להיות משימה ממושכת. לכן אפשר להעמיק ביותר ממפגש אחד סביב תוכן מסוים שחשוב להורים. אם ההורים, או מי מהם, ירצו להמשיך ולהיפגש באופן אישי, רצוי כמובן להיענות לכך.

הצוות שילווה את המשפחות צריך להיות צוות של אנשי מקצוע. אפשר גם שהמנחות והמנחים יהיו מקרב ההורים המפונים, אם הם מתאימים ומעוניינים לתרום מניסיונם ומיכולותיהם. אנשי הצוות יוכלו לקבל הדרכה בסיסית על עקרונות הגישה ויצוידו בחומרי הדרכה כתובים שעל פיהם הם יוכלו להדריך את ההורים וילדיהם.

התוכנית יכולה אפוא להיות מועברת בדרכים הבאות:

עבודה עצמאית של כל משפחה, תוך היעזרות בחוברת התוכנית.

הנחיה במסגרת המשפחה האינטימית: במקרה זה, המנחה תנחה את ההורים כיצד להתאים את התכנים לכלל ילדיהם בגילים השונים, והם יעבדו ישירות עם ילדיהם. מפגש מסוג זה מיועד למסגרת המשפחתית ויכול לחזק אותה.

הנחיה במסגרת מספר מצומצם של משפחות וילדיהן: במקרה זה, המנחה תנחה את ההורים, כל הורה יעבוד עם ילדיו, ואפשר יהיה להפעיל את הילדים יחד כקבוצה. בכל מקרה (וכנראה זה כבר קיים ממילא), לצד המפגשים הפרטניים לכל משפחה, רצוי לשזור גם מפגשים של פעילויות חברתיות ויצירתיות למשפחות, שיתנו דגש על הגילים השונים של הילדים. המפגשים הללו יכולים להיות בסיס לקבוצת תמיכה ולחיזוק קשרים חברתיים.

הנחיה במסגרת של קבוצת הורים: קבוצה של הורים בלבד יכולה להוות קבוצת תמיכה והתייחסות ולאפשר העמקה בדיונים.

הנחיה המכוונת לבני נוער בקבוצה: לבני נוער יש צרכים משלהם, והעבודה עם בני נוער דורשת גישה שמתאימה להם. אם יש בני נוער שירצו להיפגש כקבוצה, אפשר להתאים בקלות יחסית את התוכנית והפעילויות גם להם.

בהצלחה!

לפרטים ולהרחבה:

ד"ר אביה שהם לוז,

מרכז גבהי"ם,

טל. 0542177801

מייל: aviashoham@gmail.com

פרק ראשון

ההתמודדות עם טראומה וחרדה במשפחה והסבר קצר על התוכנית

תקציר: התוכנית "חזק חזק ונתחזק" נבנתה במטרה להציע לכם כלים שיאפשרו לכם לסייע לילדיכם לעבד את האסון שכולכם חוויתם. כלים אלו ינחו אתכם כיצד להתייחס למצוקות ולתחושות של הילד, כיצד להעשיר את הלכידות המשפחתית באמצעות אינטראקציות נעימות ובונות, וכיצד לשקם ולהמיר את התחושה של אבל וחוסר אונים — לתחושה של מסוגלות ושל חוסן פנימי. התוכנית כוללת עשרה נושאים שמציעים מענים המשקמים ובונים מחדש את החוסן האישי מזוויות שונות המשלימות זו את זו. כל נושא עומד בפני עצמו. בכל נושא שזורות נקודות לדיון יחד עם הפעלות רלוונטיות לילדים בגילים השונים. בפרק זה יועלו כמה שאלות אקוטיות כגון: כיצד לספר את הסיפור האישי בהקשר רחב, האם מדינת ישראל אכזבה כבית מוגן לעם היהודי? האם אפשר להשתקם אחרי אסון? האם מותר להיות אופטימי גם נוכח זוועה? וכו'.

בפתח הדברים: התוכנית "חזק חזק ונתחזק" היא תוכנית ריפוי ושיקום לילדים באמצעות הוריהם אחרי טראומה אישית ולאומית. הארץ כואבת. הסבל האישי שחוו כה רבים הוא בלתי נתפס. משפחות רבות איבדו את יקיריהן, ואלו שהצליחו להינצל חוו פגיעות קשות, חרדות ופחדים שלוו בתחושות של חוסר אונים. אל המשפחות שחוו באופן ישיר את האסון, נוספו במרכזי קליטה גם משפחות מפונים ממקומות שונים בארץ שנעקרו מבתיהם וששגרת החיים שלהם נהרסה. וכך, אף על פי שהאסון של כל משפחה הוא שונה והטראומה שונה, ואף על פי שלכאורה, המשפחות יושבות עתה בשקט יחסי בבתי מלון או במרכזי קליטה שונים, הורים וילדים רבים מתמודדים עם טראומות קשות.

טראומה יכולה להתבטא במגוון דרכים: מבחינה גופנית — במתח רב היכול לבוא לביטוי בחולשה, לחץ דם גבוה ודיכוי המערכת החיסונית; מבחינה קוגניטיבית — בבלבול, ירידה בריכוז ובאוריינטציה; מבחינה רגשית — בפחד, דאגה וחרדה וכן בעצב, בזעם, בהאשמה, בהצפה, בבדידות ועוד ועוד. התנהגויות חריגות יכולות להופיע, הרבה שאלות קשות מתעוררות, ובאופן טבעי, ההתאוששות מהטראומה יכולה להיות ארוכה. לא כל התנהגות או חוויה חריגה או תחושת מצוקה היא בעיה שדורשת טיפול, אבל היא תמיד דורשת התייחסות, וההתייחסות החשובה והמשמעותית ביותר לילדים היא זו של ההורים.

כהורים לילדים יש לכם מטרה כפולה: לעזור עד כמה שאפשר לעצמכם — כדי שתוכלו לעזור לילדיכם. אתם ההורים הינכם סוכני הרוגע הטבעיים והעיקריים של ילדיכם. רוגע משרה רוגע. הילדים שואבים מכם את כוחותיהם ואת יכולתם להתמודד עם התהפכות עולמם. הם ניזונים מהחום שאתם מעניקים, מהמסרים שאתם מעבירים ומהתקשורת המילולית והלא־מילולית שאתם יוצרים איתם יום יום. ואולם תינוקות, פעוטות וילדים יכולים לתת לא פחות משהם מקבלים — הם אלה שיכולים לתת משמעות וכוח להמשיך. שמחת החיים הטבעית שלהם היא כצרי לנשמה. ולכן, בכל זמן, ודווקא בעת הזאת אחרי האסון שפקד אתכם, השתדלו להיות מודעים לשלומם של ילדיכם, לדעת לקבל ולהכיל אותם, לאפשר להם מרחב בוטח שבו יוכלו לבטא את מכלול החוויות והתחושות שלהם, ולנסות למצוא ביחד פשר בתוך האסון שקרה.

התוכנית "חזק חזק ונתחזק" נבנתה במטרה להציע לכם כלים שיאפשרו לכם לסייע לילדיכם לעבד את האסון שכולכם חוויתם. היא תנחה אתכם כיצד להתייחס למצוקות ולתחושותיו של הילד, כיצד להעשיר את הלכידות המשפחתית באינטראקציות נעימות ובונות, וכיצד לשקם ולהמיר את התחושה של אֵבֶל וחוסר אונים — לתחושה של מסוגלות ושל חוסן פנימי. החוסן האישי הוא לא "עמידות" אלא הוא היכולת לקום כשנופלים. הנושאים שנבחרו לתוכנית הם כאלה שיכולים לתת מענים משקמים ובונים מחדש את החוסן האישי, תוך הצגת דרכים לטיפוח אישיות הילד ממגוון זוויות שונות — קוגניטיביות, רגשיות, חברתיות, מוטוריות וערכיות.

דרך העבודה המוצעת

התוכנית מכוונת לילדים, אך יש חשיבות רבה ביותר לכך שהיא תועבר דרככם, ההורים. היא נכתבה כך שכל משפחה תוכל להפעיל אותה באופן עצמאי. יחד עם זאת, תיווך של מדריך מקצועי הוא אופציה שיכולה לסייע לכם ללבן טוב יותר את הנושאים. את התכנים אפשר להעביר במסגרת זמן אישי לכל ילד, אך גם למפגש ולשיחה משפחתית יש חשיבות רבה.

כל נושא עומד בפני עצמו. תוכלו לבחור את הנושאים שנראים לכם רלוונטיים, ותוכלו גם לחזור אל הנושאים השונים. למען הורים עסוקים הבלטנו משפטי מפתח. תוכלו לקבל מושג כללי דרך ההתמקדות במשפטי המפתח המודגשים ולהרחיב לפי מידת ההתעמקות שמתאימה לכם.

בכל נושא נעלה נקודות שונות שסביבן תוכלו לפתח שיחה עם הילדים הבוגרים יותר. נקודות אלו אינן בשום אופן שיעור שצריך להעביר. הן נקודות שברגע מתאים תוכלו לעורר סביבן שיחה עם הילדים, לפי גילם ולפי מצב רוחם. ככל שהילד קטן יותר, יש חשיבות רבה יותר לתקשורת איתו דרך הפעלות ומשחקים. צירפנו הצעות להפעלות בכל נושא. לעיתים ציינו התאמה לגילים מסוימים, אבל בקלות יחסית תוכלו להתאימן לגילים השונים בכך שתקלו או תקשו במעט את המטלות המוצעות. רוב הפעילויות מסתמכות על דברים הקיימים בסביבה הטבעית שלכם.

המשך הפרק בספר המלא

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של אוריון - הוצאה לאור
דיגיטלי 29 ₪
מודפס 62 ₪
דיגיטלי 39 ₪
מודפס 78 ₪
דיגיטלי 48 ₪
מודפס 96 ₪
דיגיטלי 45 ₪
מודפס 98 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 88 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 98 ₪
עוד ספרים של אביה שהם לוז
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il