דף הבית > פשוט פיננסי
פשוט פיננסי
הוצאה: ספרי ניב - הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 07-2023
קטגוריה: עסקים ושיווק
מספר עמודים: 360

פשוט פיננסי

         
תקציר

מאז שהקמתי את שחקים מימון וניהול כספים בע”מ לפני כעשרים ושלוש שנה, פגשתי מאות בעלי עסקים, גדולים וקטנים, חלקם מוכרים ובעלי שם, ושוב ושוב נתקלתי בשאלות כגון “איפה הכסף? אני מרוויח ואין כסף בבנק”, “מה מצב הנהלת החשבונות שלי?”, “כיצד אני בודק כמה אשראי נדרש לעסק שלי וכיצד אני משיג אותו מהבנק?” במקרים רבים שאלות אלו היו מלוות בבקשה שנבוא ונעזור להם להתמודד עם המפלצת שבארון.

השאלות הביאו אותי להבנה שבכל הנוגע לניהול הפיננסי של העסק, לא רק שקיימת לאקונה באפשרות של בעלי העסקים ללמוד את התחום, אלא גם קיימים חשש ורתיעה להישיר מבט לצד הזה של העסק.

מתוך ההבנה הזאת ומתוך ניסיון מעשי במפגש עם מאות עסקים וההתמודדות שלהם עם המרכיב הכי חשוב בפאזל של העסק–הניהול הפיננסי שלו, הבשילה בי התשוקה לכתוב ספר מעשי ומקיף שייתן מענה לכל אותם בעלי עסקים קיימים, מי שעומד בפתח הקמת עסק וסטודנטים, לא רק בניהול העסק אלא גם במתן מענה לחשש הגדול שיש לרבים מהתחום הפיננסי של העסק שלהם.

 

בספר שלפניכם תוכלו ללמוד בין היתר:

* איך מגייסים אשראי לעסק בצורה מיטבית

* כיצד בונים תקציב ומקיימים בקרה תקציבית

* כיצד מנהלים את תקציב הבית

* כיצד מקטינים את הוצאות המימון

* אם להכניס רכב לעסק או להשאיר על שם הפרטי

* כיצד להיות בעל חברה מאושר יותר וחרד פחות

כולי תקווה שהידע שתקבלו בספר ישמש אתכם בדרככם להפוך לבעלי עסקים נבונים, מפוכחים ומוצלחים יותר וכתוצאה מכך, גם קצת יותר מאושרים, כי מי כמוני יודע שכשבעל העסק במתח, הדבר משפיע על כל הסובבים אותו.

קובי מיכלין, גר בפרדס חנה-כרכור, נשוי לטליה, אב לשלושה ילדים, ארבעה כלבים ושני חתולים, בעברו מנהל מחלקה עסקית ואק”ל במרכז עסקים בבנק פועלים. בעלים זה 23 שנים בחברת שחקים, מובילת שוק

בעולם ניהול הכספים החיצוני של חברות ועוסקים smb (חברות קטנות ובינוניות).

מרצה לפסיכולוגיה חיובית לאנשי עסקים פשוט פיננסי.

המלך הוא עירום הוא ספרו הראשון וקרוב לוודאי גם האחרון.

פרק ראשון

פתח דבר

 

השבוע התקשר אלי לקוח עבר בעל רשת קמעונאית בשם יהונתן,  לא התראינו מספר שנים, ואמר לי בהיסטריה “קובי תעזור לי, אני אובד עצות, שנים שאני שומע מרואה החשבון שאני מרוויח, ובפועל כל הזמן חסר לי כסף, אני כבר לא ישן טוב בלילה", עניתי לו "יהונתן, אתה הרי מכיר אותנו, בוא ניקח מספר חומרים “נפרק" את החברה לגורמים, ונבין מה מצבה אמיתי של החברה (כולל מצב  הנהלת החשבונות שלה), האם וכמה מרוויחה באמת, וכמה אשראי  היא צריכה מהמערכת הבנקאית כולה, ולצורך מה, אלו 3 שאלות שנשאלתי עשרות רבות של פעמים במהלך הקריירה ושבעל עסק  אמור לדעת לענות עליהן באמצע הלילה, אבל מעל 90% מהלקוחות שפגשתי לא יודעים לענות ולו על אחת מהשאלות הללו בצורה מדויקת.

 

הספר “המלך הוא עירום — פשוט פיננסי״ מציע לכם, היזמים ובעלי העסקים קטנים ובינוניים, גישה חדשה לעולם הכספים, שתפתח לכם את דלתות ההצלחה הכספית ותעניק לכם את הכלים הנדרשים לייצוב ושיפור מתמיד של העסק מבחינה כלכלית. הספר הינו הזמנה לחשיבה שונה ומעשית, המאפשרת לכם דרך ללמידה ולניהול טוב יותר של העסק. בסִפרי, אני רואה לנגד עיניי אתכם, בעלי העסקים, עמכם אני מבקש לחלוק את הידע העצום שיש לנו בעולם הפיננסים וההבנה מבוססת ניסיון רב שנים, מתוך אמונה וידיעה שיש בידע זה כדי לעזור לכם בהתנהלותכם העסקית.

ההזמנה לחשיבה אחרת היא כשלעצמה מעלה שאלה: האם אנחנו מוכנים במידה מספקת לראות את האמת העיסקית? מחקרים רבים הוכיחו שאנשים לעיתים קרובות נמצאים בתוך רשת תפיסות ודעות שמונעות מהם לראות את המציאות כפי שהיא באמת. הסיפור “בגדי המלך החדשים" הינו המחשה עבורינו לכך, שאמיתות עשויות להיות נסתרות מעינינו כאשר אנחנו עוטים חוסר אוביקטיביות ומבט  מוטעה.

אני מזמין אתכם “לצאת מהקופסא“ ואז לחזור אליה ולחקור את השטחים המוסווים לכאורה, ולאפשר יציבות עסקית וצמיחה משמעותית. בספרי זה, אני מבקש להעצים אתכם בעלי עסקים קטנים ובינוניים ולחזק את העולם הפיננסי אצל אילו מכם שעובדים פיננסית בצורה נכונה אך ישמחו גם לשפר, וגם להזהיר את אלה המתגלגלים בתחושת ביטחון מתעתעת ומייחל שיפקחו את עיניהם לרווחה ויראו את האמת העסקית, לא כדי שתיפול רוחם, אלא כדי שיוכלו להימנע מהמדרון התלול והחלקלק שאליו לצערי מתגלגלים הרבה עסקים ולוקחים איתם יחד את בני משפחותיהם, העובדים ובני משפחותיהם של העובדים. אנשים רבים כל־כך תלויים באדם אחד, בבעל העסק שכל הנדרש ממנו, הוא לפקוח את עיניו לרווחה ולראות את המצב הפיננסי האמיתי של העסק. ההתבוננות במציאות האוביקטיבית, הבנת האמת העסקית, הינה תנאי הכרחי לנקיטת פעולות אפקטיביות שיציבו את העסק על מסלול שונה, מסלול שיש בו יציבות  והצלחה.

 

כשנפרדים מהפחד ממספרים ומתיצבים מול האמת, אזיי ייצוב  העסק והצמחתו הופכים ל“פשוט פיננסי". אני מודע לנטייה ללכת בערפל ולנווט בחשכה בתחום הפיננסי, ויודע שהאור עלול לסנוור; מה גם שבאור רואים הכל, ואז אנו נדרשים לקבל אחריות. ניסיוני רב השנים בעולם הפיננסי, מצביע באופן מוחלט על כך שככל שמאירים פנס על הצד הפיננסי צומחים נכון ומתפתחים בצורה נהדרת  וככל ששוהים זמן ממושך יותר באפלה, כך גם מתגברת החשכה.  ככל שרב הנסתר על הגלוי כך לאחר מכן קשים עוד יותר החשיפה והתיקון.

מחסומים רגשיים ו/או מחסומי ידע המונעים גישה לניירת הפיננסית, מחייבים התיחסות וניתנים לפתרון במספר דרכים פשוטות למדי, מהאפשרות הפשוטה ללמידת הבסיס לניהול ומעקב פיננסי היא כשהחלקים המורכבים יותר בניהול הכספים מועברים לניהולו של איש הכספים, ועד האפשרות להעברת הניהול הפיננסי כולו למומחה בתחום, כדי שיעשה זאת עבורכם, וישנה כמובן, גם האפשרות ללמוד ניהול כספים מהתחלה ועד תום, ואני מקווה שהספר ייתן בסיס ללימוד כזה או לפחות “יפתח חלונות" עבורכם. חשוב להבין, שהבחירה להשהות את ההחלטה באיזו דרך לנקוט, גם היא החלטה. המשמעות של ניהול עסק תוך הזנחת ניהולו הפיננסי הינה החלטה מסוכנת ביותר שעלולה לעכב התפתחותו של העסק במקרה הטוב ולהוביל לכישלון העסק במקרה הרע. אדגיש ואציין כי גם עסקים קטנים ובינוניים שערוכים טוב יותר נדרשים גם הם  לשיפור הניהול הפיננסי בדרך  כלל.

 

“המלך הוא עירום״, צעק לבסוף הילד וחשף את המציאות אשר כולם התכחשו לה. בניסיון לטפוח על האגו של המלך הותירו אותו ואת עצמם בעלטה. המלך שוב ושוב בחר להאמין להם. אבל כמו באגדה כך גם בחיים — בסופו של דבר, ממקום כלשהו, בשלב כלשהו, תגיע היקיצה — ואני לא בטוח שהיא תהיה נעימה במיוחד.

 

החלטתי לכתוב את הספר הזה לאחר מסע ארוך שבמהלכו טעיתי, סטיתי, תיקנתי, סידרתי, מעדתי וקמתי. מי שיספר לכם סיפור על כך שדרכו הייתה סלולה ללא מהמורות, מסתיר מכם בחדרי חדרים, אמיתות כואבות. הספר התגלגל בראשי שנים רבות, עד שלבסוף כמו נכתב מעצמו. נכתב מתוך רצון עצום לשפוך אור על הזירה העסקית והפיננסית, לכוון זרקור לעבר כתובות שתלויות על הקיר, להתריע מפני בורות ולסמן על הזדמנויות שייתכן שכדאי לבחון. בעלי עסקים מקימים לחיים חלום, טווים תוכנית ומשקיעים את כל מרצם והונם בהגשמת הייעוד. אין סיבה שהחלום לא יתגשם, רק בגלל שהזניחו חלק מהותי מהתוכנית — ניהול נכון של התחום הפיננסי בעסק.

קשה להאמין, אבל בנושא החשוב ביותר לניהול העסק, אין היום מקום שבו ניתן ללמוד החומר הפרקטי, כשלימודי תואר שני כפי שאציין בהמשך, או הכשרות בבנקים, נותנות בדרך כלל כלים תאורטיים כמו עקומת המאקרו, ניתוחי מיסוי ופחות כלים פרקטיים כמו איך לגייס אשראי לעסק, או איך לבקר בקלות את מנהלת החשבונות הפנימית או החיצונית.

זה 22 שנים אני מנהל ושותף ב״חברת שחקים — פתרונות פיננסים״. המשרד מלווה  פיננסית מדי חודש כ־60 בתי עסק, ביניהם רשתות מוכרות, החברה צומחת מדי שנה ב־30%-20% בכמות הלקוחות, ומנהלת את תחום הכספים שלהם במתכונת חיצונית ומלאה. בנוסף, אנו מגישים בקשות בשמם של בעלי עסקים לכל הקרנות, כולל לרשות לחדשנות, ערבויות מדינה, קרנות חוץ בנקאיות ועוד.

את התמונה המקצועית משלים החלק המשמעותי יותר בחיי — המשפחה שלי — אשתי טליה, שלושת הילדים דניאל, אי'לה הלל וארבעת הכלבים. אנחנו גרים בפינה חמימה בפרדס חנה־כרכור.

את המקום הזה שאני עומד בו היום, ברמה האישית והעסקית, אני זוקף כזכות למסלול חיי, וליסודות שהתבססו אצלי לאורך השנים.

כולי תקווה שהידע והנסיון שצברתי לאורך השנים יהיה לכם לעזר רב, יאפשר לכם לנהל את העסק שלכם “בעיינים פקוחות", ולקחת אותו ליצוב והצלחה, הכי רחוק בכוון שאתם חולמים, מתוך יישום הכלים והתובנות שיפורטו בפרקים שלפניכם.

במבט לאחור — קצת על עצמי

גדלתי בבית שבו המילים נשאו הילה של קדושה, בעוד המספרים לא זכו לאותה הדרת כבוד. אימי חדוה, אישה משכילה, שתיבדל לחיים ארוכים, הקדישה את עיסוקה לחקר הסרטן. לקראת גיל פרישה, בשנות עבודתה האחרונות, קיבלה החלטה אמיצה, לעזוב את עבודתה הבטוחה ולקחת על עצמה את ניהול מחלקת בקרת האיכות בבנק הדם בבית החולים תל השומר.  אבי אמנון ז״ל, רוקח בהכשרתו, ניהל בית מרקחת עד גיל חמישים וחמש אבל בשלב שבו הבין שהאושר שלו נמצא במחוזות אחרים, החליט לפעול. הוא עבר הסבה לתחום ההיסטוריה של הפרמצבטיקה וכתב את ספרו הראשון “מעשה רוקח״ אשר זכה בשבחים ובפרס הוקרה. הוא המשיך וכתב שלושה ספרים נוספים, הקים קבוצה של היסטוריונים והחשוב מכל — מצא את אושרו בנתיב שבחר.

 מהוריי למדתי על חשיבות השינוי. חשוב לציין שהם ביצעו שינויים משמעותיים בתקופה בה השינוי בקריירה לא היה נפוץ ואף נחשב כתמוה. הוריי העזו ועשו זאת! התובנה ששאבתי מכך היא: למרות הפחד מפני השינוי, על פי רוב מתבהר כי הוא היה לטובה. במקרה האישי שלי, התעוזה לשנות הוכיחה לי שוב ושוב שיש הרבה טוב בהחלטה לפנות למסלול חדש, במיוחד כשמגלים שהוא מצית מחדש את להבת השמחה.

תחילת דרכי כתלמיד תיכון לא הייתה זוהרת במיוחד. היפר־אקטיביות ולצידה ממוצע ציונים בינוני למדי. לאנרגיות הבוערות מצאתי פורקן מאוחר יותר בפלוגת גבעתי, כלוחם וכחובש. עם השחרור יצאתי ל״מסלול הישראלי״ — עבדתי וחסכתי כסף ולצד זאת למדתי לבחינה הפסיכומטרית. אחרי הבחינה ארזתי לתוך צ׳ימידן בגדים פשוטים, ונסעתי לטיול ממושך בהודו. זו הייתה אחת התקופות היפות בחיי. בהמשך עוד תגענה תקופות נפלאות, אבל זו בהחלט הייתה מיוחדת. בנפאל פגשתי את טליה, מי שלימים הפכה לאשתי היקרה.

המפגש עם טליה, אשתי המיוחדת והנבונה, הוביל לדרך משותפת שהתמזגה והתפצלה לאורך השנים נפרדנו וחזרנו, התרחקנו והתקרבנו, כך מגיל 22 ועד שהגעתי לגיל 36, ולשמחתי בסופו של דבר התחתנו. מהדרך המפותלת עם טליה אספתי תובנה נוספת, והיא שהדבקות במטרה עשויה לשאת את התוצאות המבוקשות ולהוביל לבסוף אל  היעד.

במהלך הטיול הנפלא בהודו, ובזמן שעוד טיילתי, רשמה אותי אימי ללימודי תואר ראשון, למסלול ששילב פסיכולוגיה וקרימינולוגיה, באוניברסיטת בר אילן.

 

הלימודים התגלו כמסע מפוכח ומהנה. באותה עת, עדיין לא חשבתי על תחום הפיננסים, הייתי שקוע כל כולי בתאוריות של פרויד, פיאז׳ה, אריקסון ודומיהם. את התואר סיימתי בהצטינות יתרה.

נהניתי מהלימודים ומהתחום, ואז נודע לי, שבנק הפועלים מקיים הכשרה מקצועית הפתוחה גם למספר מצומצם של סטודנטים שאינם בוגרי כלכלה. ניגשתי לבחינה והתקבלתי למסלול ההכשרה ובסיומו השתלבתי בעבודה בבנק. במשך שלוש שנים תפקדתי כאחראי על קשרי לקוחות במרכז העסקים ולאחר מכן התקדמתי לתפקיד מנהל המחלקה העסקית בסניף מרכזי בגבעתיים.

החיים בבנק מעניקים יציבות, אין בכך ספק ולמרות שזה בדיוק מה שחיפשתי, לא מצאתי שקט. החלטתי בגיל 30 לצאת לחופשה ללא תשלום. אני זוכר שהרבה מאוד גבות הורמו בפליאה לשמע החלטתי זו. במיוחד כשבאופק המתינה לי תוכנית “אתגר״ מטעם הבנק שיועדה למנהלי העתיד. “מי עוזב פוטנציאל לתפקיד בכיר כזה עם תנאים בטוחים שכאלה?!״ אולם, לא רק שיצאתי לחופשה, אלא שמעולם לא שבתי ממנה לבנק מהבנק גם אני והחברה דאז (שרצתה שאישאר במקום יציב ואחסוך לקרן השתלמות) נפרדנו.

העבודה במחלקה העסקית בבנק פתחה לי דלת ראשונה לעולם העסקים, אבל מנקודת המבט הבנקאית בלבד. אז, רק יכולתי לשער מה עובר בראשם ובליבם של בעלי העסקים כשמנהל המחלקה מתקשר להתריע על חריגה ממסגרת האשראי. אומנם נמנעתי ככל האפשר מהמקובל להחזיר שקים, שאם לא יעמדו בהתחייבות, ינקטו כנגדם צעדים, אבל הייתי חשוף לכך מכל כיוון אפשרי. כבר אז ראיתי בעל עסק שעוזב באמצע היום את החנות או את המפעל ורץ מיוזע לבנקאי בתחינה שלא יסגור לו את צינור תזרים המזומנים. המראה לא היה פשוט כלל וכלל, ומאותה נקודה התחלתי להבין את מה שלימים אימצתי כדרכי המקצועית — רצון לסייע לבעלי העסקים הקטנים והבינוניים, להבין כיצד לנהל נכון את הצד הפיננסי של העסק, רק כדי שלא יצטרכו להגיע למצב המביש הזה. במקביל לעבודתי כמנהל המחלקה העסקית, סיימתי תואר שני M.B.A במנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב, בו למדתי תיאוריות חשובות רבות, אך לא למדתי דבר על ניהול פיננסי של עסק ב״רצפת הייצור ממש״.

הצעד הראשון שלי בענף העבודה העצמאית התרחש דרך היכרות עם רביב צולר ואיתן רדיאנו. אנשים מבריקים שהיו לקוחותיי בבנק ובעלים של משרד ייעוץ פיננסי. הצטרפתי אל איתן כשותף במשרד ראיית חשבון וייעוץ לעסקים כשרביב עבר להיות סמנכ״ל הכספים ולימים המנכ״ל של חברת “נס טכנולוגיות״, והתחלתי לממש את המהות שאליה כיוונתי.

 

כאמור, הלימודים היו בעלי ערך רב ומשמעותיים עבורי וכללו תאוריות רבות וחשובות ועם זאת, דבר אחד מרכזי היה בכל זאת חסר. מידע פרקטי שאינו נלמד גם היום בשום קורס באקדמיה: איך לנהל את הצד הפיננסי של העסק בצורה המעשית ולא רק התאורטית. העובדה שהידע הזה נעדר מתוכנית הלימודים, זרעה אצלי את הזרע הראשון להוצאת הספר. חשבתי לעצמי, שלא ייתכן שבלימודים אקדמיים של ניהול עסקי, לא מוקדש חלק נכבד למרכיב מהותי כל כך של העסק כמו הניהול הפיננסי הפרקטי. תהיתי כבר אז, איך בוגר הלימודים שיוצא החוצה ומקים עסק, יודע איך להוזיל עלויות מימון, מבין האם לפתוח חברה או עוסק מורשה, כיצד הוא בונה תקציב או מנהל תזרים מזומנים? הלוא דבר מכל אלה לא נלמד. ובכל זאת, אנשים קמים ומגשימים את חלומם.

בגיל 40, לפני שחגגתי את עשורי החמישי, החלטתי לעזוב את השותפות. טליה, אני ושני ילדינו (לימים הצטרפה גם השלישית) יצאנו למסע להודו. התוכנית שלנו הייתה לקחת חופשה בת חצי שנה עד שנה, להאט קצת ולחשוב על הצעדים הבאים בקריירה ובחיים בכלל. למרות המרחק, הצלחתי לנהל את כספים של שלוש חברות שהיו ירושתי היחידה מהשותפות. הסתדרנו נפלא בגואה ובדרמסלה, ואז חזרנו  ארצה.

קשה להניח את האצבע בדיוק על הגורם לתנודות הנוספות שהחלו להתרחש אצלי. בהודו התחלתי לחקור את נושא האושר לעומקו, והעברתי הרצאות בפני אנשי עסקים על התובנות שאספתי במהלך השנים. חוסר הנחת הוביל אותי להתייעצות עם ד״ר נעמה אושרי, מרצה בתורת הבודהיזם, היא הקשיבה ממושכות, ולבסוף הציעה לי להמשיך בדרכי. כלומר ללוות בעלי עסקים במישור הפיננסי, אך מתוך נקודת מבט שמנחה אותם להתנהל טוב יותר וכך להוביל אותם ואותי לעשייה מאושרת, לחיים של רווחה וליכולת לצאת לחופשה מבלי לחשוב בכל רגע במהלכה על העסק.

הבנתי שהתחום הפיננסי הוא כְּלִי העבודה המרכזי שלי; איתו אני קם בבוקר ויוצא לעבודה. אבל בפנים־בפנים, מתוך מעמקי הלב, אני מוסר לכם מסר נוסף ופותח בפניכם הקוראים, דרך ללמידה ולניהול טוב יותר של העסק. אני הוא הילד שצועק בכנות ובפשטות: “המלך הוא עירום״, ובזאת מבקש מבעלי העסקים לפקוח את עיניהם, במטרה למנוע מהם, עד כמה שאפשר, את המעידה המיותרת ובתקווה להוביל אותם לדרך חדשה שמתרחשת באור מלא, ללא חשש ומתוך תבונה מלאה. ההבנה הייחודית הזו עשתה את כל ההבדל, חזרתי לעולם הפיננסי מתוך בערה מחודשת ומתוך כוונה שונה, והקמתי את משרד הפיננסים "שחקים מימון וניהול כספים" ללא שותפים, בהמשך הדרך נכנס גיא בן שחר כשותף בחברה.

מאז החזרה מהודו ועד היום, אני ממשיך בלמידה ובהעשרה  עצמית. למדתי שיאצו במכללת “תמורות״, עברתי סדנאות פורום של לנדמארק — בסיס ומתקדם, גרפולוגיה אצל אילון בר יוסף, כולל קורס למתקדמים, פסיכודהרמה, לימודיי בודהיזם באוניברסיטת תל אביב, כתיבה בהנחיית רענן שקד, והיד עוד נטויה.

על פניו, אין תחום אחיד ומגובש לכל הקורסים שלמדתי ועם זאת כולם הניבו כלים ותובנות משמעותיות. מכל נושא ותחום לקחתי צידה לדרך אשר מסייעת לי להאיר את העולם העסקי. את הדרך, התובנות כולל הטעויות שעשיתי במהלך הדרך או שצפיתי בהן מהצד, אספתי לתוך הספר הזה ואני מוסר אותו אליכם, בתקווה שתאמצו לפחות חלקים ממנו לתוך חייכם ובכמיהה שיום יבוא ואולי ניפגש ותספרו לי על העסק שאתם מנהלים באושר ובעושר פיננסי.

 

מעבר לכל הנושאים הפיננסיים הפרקטיים והמספריים שיוצגו בספר כפי שתראו בתוכן הדברים, חשוב לי להדגיש את חשיבות האושר הפנימי הזוגי והמשפחתי, גם בהקשר לניהול עסק קטן ובינוני.

הכמיהה לאושר היא אחת המטרות הנכספות של כל אדם. הרצון לאושר מהווה, לטעמי, מנוע לחלק ניכר מהפעולות שאנחנו עושים — עם בן או בת הזוג, הילדים, המשפחה המורחבת, החברים, העסק והעשייה האישית.  בנוסף, האושר מגדיל את הסיכוי להצלחה עסקית. אבל הדרך להגיע אל האושר לא תמיד מובנת, עד שלעיתים אנחנו סוטים לגמרי מהדרך, וכתוצאה מכך, מפספסים גם את המטרה, אני לא מתיימר לתת תשובה על הדרך לאושר, רק מקווה שעם קריאת הספר והיציאה מהחושך והעלטה בתחום הפיננסי, תוכלו להתקרב צעד צעד גם אל הדרך לחיות את היום יום שלנו יותר ברווחה פנימית.

 

 

הספר מתמקד ברובו בניהול פיננסי לעסקים. אבל מה שנכון לניהול העסק נכון גם לניהול הבית. המלצתי היא להשליך תובנות מתחום לתחום ולהשתמש בהן ככלי גם בזירות אחרות. לשם כך הקדשתי פרק בספר, שמתווה כיצד לנהל את משק הבית בצורה נכונה. חשוב לזכור שהחיים אינם מתנהלים במעבדה סטרילית. לכן אם תאמצו מסקנות מהספר ותיישמו אותן בעסק, אך תתעלמו מהניהול הפיננסי של הבית, סביר להניח שניהול פיננסי כושל בבית ישפיע על העסק. זכרו, מעגל אחד משפיע על מעגל השני. בהתאם, הקפידו על יישום התובנות והכלים בכל תחום.

 

פתחתי בחשיבותם של אנשים ואני סוגר את מעגל העקרונות באנשים. כולם יודעים שבית עסק מבוסס על העובדים שלא בכדי מכונים “ההון האנושי״. העובדים בעלי ערך מרכזי לחברה וההשקעה בהם חשובה מאין כמוה. מסלול ההשקעה מתחיל בבחירת האנשים המתאימים לצורכי החברה ולהלך הרוח של החברה ועובר דרך תגמול הולם והשקעה מתמדת בהם. אחת הטעויות שעשיתי בתחילת הדרך הייתה חיפוש עובדים “זולים“. המחשבה שהנחתה אותי הייתה שחסכון בעלויות שכר העבודים יצמצם הוצאות. אבל העסק לא הצליח להמריא לאן שרציתי לקחת אותו. הפקתי מכך את הלקחים ושיניתי כיוון. היום אני מטיב להבין את ערכם של העובדים הטובים, שמתוגמלים בהתאם ושיש ביכולתם לתמוך בפריצת העסק קדימה.

אני מקווה שתיהנו מקריאת הספר, לפחות כמו שאני נהניתי מכתיבתו, שתפיקו ממנו תובנות שיסייעו לכם לנהל את העסק בצורה חכמה, ושאלה יאפשרו לכם להגיע ליעדים שהצבתם לעצמכם, בין אם אלו יעדים עסקיים ובין אם כאלו של האופן שלכם לחיות את חייכם כשהעסק הוא חלק מרכזי בו אבל לא מנהל אתכם או את האושר שלכם ושל משפחתכם.

שלכם,

קובי מיכלין

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של ספרי ניב - הוצאה לאור
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 101 ₪
דיגיטלי 40 ₪
מודפס 92 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 103 ₪
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 118 ₪
דיגיטלי 35 ₪
מודפס 84 ₪
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il