דף הבית > שלום עולמי
שלום עולמי
הוצאה: יוסי קדמי (הפצה מנדלי)
תאריך הוצאה: 2022
קטגוריה: עזרה עצמית ופסיכולוגיה עסקים ושיווק עידן חדש
מספר עמודים: 136

שלום עולמי

         
תקציר

דמיינו לעצמכם חיים ללא מלחמות. מצב שבו לא משנה מה מתרחש במציאות, יש לך את היכולת להמשיך להרגיש שלווה ולהגיב לכל דבר במיטבך.

דרך סיפורים קצרים וכתיבה קלילה וממוקדת הספר "שלום עולמי" יאפשר לך לקחת שליטה טובה יותר על המציאות שלך, ולהביא שקט ושלום לעולמך. וכאשר זה יקרה בצורה טבעית תתחיל.י להביא שלום גם לסביבה שלך.

אמא תרזה אמרה: "רוצה לקדם את השלום בעולם? חזור לביתך ואהוב את משפחתך..."

הספר סוקר את המלחמות הפנימיות אצל אנשים, ומציע צעדים פשוטים להסכמי שלום אישיים בדרך מהירה וקלה.

בספר תמצאו:

  • מהן עשר המלחמות הפנימיות הנפוצות ביותר.
  • סממנים לזיהוי כל מלחמה ושאלונים לבדיקה עצמית.
  • גישה פרקטית ומוכחת ליצירת שינוי ברמה העמוקה.
  • דרכי פעולה ממוקדות ויעילות ליישום ושיפור מיידי.

לא תוכלו להפסיק לקרוא ולו רק בגלל שהוא נוגע בחיים האמיתיים של כל אחד ואחת מאיתנו!

שני קדמי צוקרמן, NLP Trainer and Master Practitioner וספורטאית אולימפית בעברה בענף השיט, שהשתתפה בשתי אולימפיאדות (אטלנטה 1996 – מקום 12, סידני 2000 – מקום 4). שני מתמחה בפיתוח תהליכים ומודלים ליצירת שינוי מהיר, הנחיית קורסים, סדנאות והרצאות ופיתוח משחקים מקוריים רבי־מכר המבוססים על גישת ה־NLP, בשיתוף עם אביה יוסי קדמי.

פרק ראשון

פתיחה:
7
עקרונות
חשובים
בדרך
לשלום

גישות הטיפול המסורתי מבוססות על כך שכאשר לאדם יש בעיה בחייו הוא מגיע למטפל ויחד הם מוצאים את הגורם לבעיה, מנתחים את הבעיה ומתוך הידע והתובנות שעלו בתהליך קיימת ציפייה שייווצר שינוי. זה בדרך כלל תהליך ממושך שמבוסס על החלק המודע.

אחת ההנחות הבסיסיות ב־NLP[*], הגישה שבה אני מתמחה, היא: "ידע לא עושה שינוי" – שינוי מתרחש ברמת תת־המודע.

לדוגמה, אדם שרוצה להפסיק לעשן יודע מדוע הוא צריך להפסיק לעשן, מה הוא צריך לעשות כדי להפסיק לעשן, ולמרות זאת הוא ממשיך לעשן. מדוע? כי שינוי מתרחש ברמת תת־המודע, ותת־המודע אינו עוסק בניתוחים, בסיבות ובהבנה. תת־המודע עוסק במאזן רווחי ובהחלטות.

וברגע שהמאזן הרווחי ישתנה ברמת תת־המודע – תתקבל החלטה ושינוי יתרחש בְּרגע (עוד על שינוי מהיר בעמוד 128). ייתכן שהאמירה "ישועת השם כהרף עין" מתייחסת בדיוק לרגע הזה. לרגע שבו מתקבלת החלטה ברמת תת־המודע.

כדי לבצע שינוי מהיר נרצה להיכנס למערכת התפעול של המוח, אל תת־המודע. ובעבודה כזו יש כללים שונים ועקרונות חשובים שכדאי להבין ולהפנים.

עקרון 1 | עקרון ההיגיון

המוח שלנו עובד בתבניות. כל מידע שנקלט על ידינו נכנס באופן טבעי לתבנית כלשהי. אם המוח לא מוצא תבנית קיימת מתאימה – ברוב המקרים הוא ישמיט את המידע הזה או יתנגד לו. התבניות האלו יוצרות את העדשות שדרכן אנחנו מביטים על העולם. כאשר משהו הגיוני מבחינתנו, המשמעות היא שהוא נכנס לתבנית שמתאימה לנו. כלומר רק כאשר נמצאה תבנית מתאפשרת הקליטה של המידע.

בהמשך הקריאה תבחינו שבסיום כל פסקה על מלחמה בספר מופיעה השאלה: "הגיוני?"

אם התשובה שלכם היא "כן" – אתם מוזמנים להמשיך הלאה.

אם התשובה שלכם היא "לא" – אין טעם להמשיך לשינוי.

תוכלו לבדוק אם שינוי חשוב לכם, מדוע הוא חשוב, איפה בדיוק טמון חוסר ההיגיון בעיניכם ואיזה שינוי יוכל להתאים את התוכן לתבנית האישית שלכם.

עקרון 2 | עקרון היֵש

בעבודה עם תת־המודע אנחנו ממוקדים רק במה שקיים. אחד מחוקי תת־המודע נקרא "חוק השלילה": תת־המודע לא קולט שלילה או חוסר. הוא כמו מנוע חיפוש ולכן מייצר יותר ויותר מכל דבר שאנחנו מתמקדים בו (נסו לחפש בגוגל תמונות: "לא מלך האריות" ותראו מה תקבלו).

תת־המודע מכיר רק את מה שיש, מה אני כן רוצה, ומתפקד כמו טיל ממוקד מטרה בכיוון שאליו מופנה הפוקוס שלנו. אם הפוקוס שלנו מופנה למה שאנחנו שואפים אליו – לשם תת־המודע שלנו יכוון. אם הפוקוס שלנו מופנה למה שאנחנו לא רוצים בחיינו, לדבר שאנחנו נלחמים להעלים – גם אז תת־המודע שלנו יכוון לשם.

מלחמות מבוססות ברובן על משהו שאנחנו רוצים לשנות, להיפטר ממנו, להעלים מחיינו. וכאשר זה המיקוד שלנו, תת־המודע שלנו מייצר עוד ועוד מהדבר הזה – וכאן נוצר הלופ שמשאיר אותנו באותו המקום ולא מאפשר לנו לשנות ולהשתנות.

עקרון 3 | עקרון הטוב ביותר

אחת המחשבות שיוצרות הכי הרבה מלחמות פנימיות היא המחשבה: "הייתי יכול לעשות טוב יותר". זו מחשבה שממוקדת בעבר, ובאופן טבעי מכניסה את האדם לתחושת חוסר אונים והלקאה עצמית.

אחת מהנחות היסוד ב־NLP היא: "בכל רגע האדם עושה את הבחירה הטובה ביותר הזמינה עבורו". כמה זה הגיוני. הרי אם היינו יכולים לעשות טוב יותר, היינו עושים את זה! לכן אימוץ של עקרון "הטוב ביותר" משמעו – בכל רגע אני עושה את הכי טוב שאני יכול.ה. אין יותר הלקאה עצמית על דברים שקרו בעבר אלא רק למידה לכיוון העתיד. אימוץ של העיקרון הזה בלבד, מפחית חלק גדול מהמלחמות הפנימיות שלנו בצורה טבעית.

עקרון 4 | עקרון המטרה

תת־המודע שלנו הוא מנגנון־על להשגת מטרות. הוא מונָע בכל רגע להשיג מטרה מסוימת, ולכן מאחורי התנהגות, פעולה, תחושה או תופעה פיזית שלנו מסתתרת מטרה חיונית מבחינת תת־המודע.

לדוגמה: המטרה של פחד יכולה להיות הגנה על עצמנו, המטרה של כאב יכולה להיות העברת מסר כלשהו, המטרה של כעס יכולה להיות איתות שמישהו עבר גבול חשוב עבורנו, וכן הלאה.

ההנחה היא שכל עוד המטרה של תת־המודע לא תושג הוא ימשיך לייצר עוד ועוד בעיות ולשלוח אלינו עוד ועוד מסרים עד שהמטרה תושג. כלומר הבעיה היא לעולם אינה הבעיה, אלא סימפטום חיצוני של משהו פנימי עמוק יותר. והמלחמה מתקיימת כאשר אנחנו נלחמים בסימפטומים ומתנגדים להביט פנימה, לקבל את המסר, ולפעול בהתאם.

עקרון 5 | עקרון המאזן הרווחי

בני אדם הם מוסד רווחי בכל רגע. ההנחה בעיקרון הזה היא שבכל התנהגות שלנו קיים רווח. גם בהתנהגויות שהיינו ממש רוצים להיפטר מהן קיימים יתרונות. כהמשך ישיר לעקרון המטרה, אם לתת־המודע יש מטרה מאחורי כל פעולה/ התנהגות/ תופעה פיזית וההנחה שלנו היא שהמטרה תמיד חיובית עבורנו, אז קיים בה רווח.

יש תועלת במצב הקיים, ולכן הוא בהכרח רווחי עבורנו בהיבט מסוים. כלומר ההנחה היא שאם מצב לא היה רווחי עבורנו – היה מתרחש שינוי בצורה ספונטנית.

הסיבה לכך ששינוי מתרחש ברגע היא ששינוי במציאות הוא תוצאה של שינוי המאזן הרווחי הפנימי. כלומר כאשר תת־המודע קולט שהמחיר שאנחנו משלמים על המצב הקיים גדול יותר מהרווח – באותו רגע מתרחש שינוי!

אחת הסיבות להמשך קיום מלחמות בחיינו היא שמלחמות הן פעמים רבות הפתרון הקל, הזמין והמהיר ביותר שאנחנו מכירים. מלחמה משיגה לנו במקרים רבים אמפתיה, הכרה, הערכה, תחושת עשייה, כוח ואפילו מעריצים.

ועם זאת, אנחנו משלמים מחיר גדול בטווח הארוך. ולכן אם תעצרו לרגע ותביטו רחוק – שלום הוא ללא ספק רווחי לאורך זמן.

עקרון 6 | עקרון ה־100

הסיבה שבגללה אנשים לא משיגים את המטרות שלהם ולא מצליחים לעשות שינוי היא שהם לא רוצים את זה ב־100%.

כאשר אדם חושב על השגת מטרה שחשובה לו בסולם מ־1 עד 100, ושואל את עצמו: "עד כמה אני רוצה את זה?" האמת היא שאין הבדל בין התשובה 99 לתשובה 40.

כל עוד התשובה אינה 100 המשמעות היא שקיים רווח מהמצב הנוכחי. וכל עוד תת־המודע שלנו קולט את המצב הנוכחי שלנו כמצב רווחי, ובכל זאת אנחנו מתחילים תהליך של שינוי – או מתחילים לנוע לעבר השגת המטרה, אנחנו למעשה מכריזים על מלחמה נגד עצמנו.

תהליכי שינוי קשים ומתישים, או מטרות שאנחנו לא מצליחים ומתקשים להשיג, הם סימן טוב לכך שאנחנו עדיין לא מוכנים לוותר על הרווח מהמצב הנוכחי. לכן לא ניגשים לתהליך של שינוי לפני שאנחנו בטוחים שאנחנו רוצים אותו ב־100% (משמע אנחנו מוכנים לוותר על הרווח).

עקרון 7 | עקרון הקלילות

צחוק הוא דבר משחרר. אי אפשר לצחוק ולהילחם באותו הזמן. רוצים להפסיק להילחם? תתחילו לצחוק, ובעיקר על עצמכם.

הבסיס של הומור עצמי הוא היכולת להיפרד מעצמי, מהאגו שלי, מעודף החשיבות העצמית, להביט על עצמי מבחוץ ולצחוק.

מלחמות הן רציניות, מסובכות, חמורות סבר, ולאנשים יש נטייה לסבך דברים, לחפור, להעמיק...

המטרה היא לעשות בדיוק ההפך. להקליל, לפשט, לחייך, לצחוק, לשחרר ולהשתחרר.

 

אלפרד אדלר אמר:

"הרבה יותר קל להילחם על עקרונותיך מאשר לחיות לפיהם".

[*] NLP (Neuro Linguistic Programming) היא גישה שמטרתה ליצור אסטרטגיות פעולה וחשיבה יעילות יותר עבור האדם. 

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
דיגיטלי 44 ₪
מודפס 88 ₪
דיגיטלי 39 ₪
קינדל 39 ₪
מודפס 88 ₪
דיגיטלי 20 ₪
קינדל 20 ₪
עוד ספרים של יוסי קדמי (הפצה מנדלי)
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il