דף הבית > לשלוט במשחק הכסף - חלק ראשון
לשלוט במשחק הכסף - חלק ראשון
הוצאה: מטאור הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 09-2023
קטגוריה: עיון / ספרות מקצועית עסקים ושיווק
מספר עמודים: 416
ניתן לרכישה גם במארז מארז: לשלוט במשחק הכסף מארז: לשלוט במשחק הכסף

לשלוט במשחק הכסף - חלק ראשון

         
תקציר

סודות מפי המוחות הפיננסיים הגדולים בעולם

טוני רובינס הוא אחד מהמנטורים, סופרים ומובילי דעת הקהל הנערצים ביותר של זמננו. אנשים מכל רחבי העולם, ממעוטי יכולת ועד אנשים מבוססים, מבני עשרים ועד פנסיונרים, נותנים לו את הקרדיט על כך שנתן להם את ההשראה ואת הכלים לשנות את חייהם. מתזונה וכושר לעסקים, למנהיגות, למערכות יחסים ולכבוד עצמי, ספריו של טוני רובינס שינו אנשים בדרכים עמוקות ומתמשכות. כעת, לראשונה, הוא כתב ספר "שלא יסולא בפז, שמכיל בתוכו כמעט כל רעיון פיננסי טוב בארבעים השנים האחרונות," לפי ביקורת שנכתבה בניו יורק טיימס.

רובינס התבסס על ראיונות רחבי יריעה ועל מחקר מקיף שערך עם כמה מהמשקיעים הגדולים ביותר שפועלים כיום, ביניהם ג'ון בוגל, וורן באפט, ריי דליו ורבים אחרים, ויצר תוכנית בת שבעה שלבים שכל מי שיפעל לפיה יהיה בדרכו להבטיח לעצמו חופש פיננסי. ספר זה כולל עצות הנוגעות להחלטות הפיננסיות שלכם, להקמת תוכנית חיסכון ולהשקעות, ולביסוס תוכנית שתיתן לכם הכנסה לכל החיים. בספר זה טוני רובינס הורס מיתוסים לגבי מה שנדרש כדי לחסוך ולהשקיע ואף מביא שפע שיטות שיעזרו לכם לבצע את השלבים שניסח.

לא רק שאפשר לנצח במשחק הפיננסי, אלא שאפשר לזכות בחופש כלכלי לשארית החיים.

"טוני רובינס פונה לנושא שמטריד את כולנו: איך להבטיח לעצמנו ולבני משפחותינו חופש כלכלי. אם היה פרס פוליצר לספרי השקעות, ספר זה היה זוכה, ללא ספק."

מגזין פורבס.

פרק ראשון

מבוא
מאת מארק בניוף, מייסד ומנכ"ל חברת התוכנה 'סיילס פורס.קום'
הכרתי את טוני רובינס לראשונה לפני עשרים וחמש שנה, דרך קלטת. לאחר שצפיתי בפרסומת בטלוויזיה בשעת לילה מאוחרת, החלטתי לעשות מעשה וקניתי את התוכנית שלו לשיפור עצמי בשלושים ימים בשם 'עוצמה אישית'.

האזנתי לקלטות שלו במשך שעה בכל יום בנסיעות שלי לעבודה בחברת 'אורקל' וממנה. הבית שלי היה בסן פרנסיסקו והמשרד ברדווד שורס.

דבריו של טוני נגעו בי כל־כך, שסוף שבוע אחד נשארתי בבית, וכל מה שעשיתי היה להקשיב שוב לכל שלושים הימים. זה לקח לי יומיים בסך הכול, ומהר מאוד הבנתי שטוני באמת אדם מדהים, ושהרעיונות שלו היו שונים מכל דבר אחר שחוויתי. טוני שינה אותי.

בגיל עשרים וחמש הייתי סגן הנשיא הצעיר ביותר בחברת 'אורקל', והייתי מצליח מאוד, או כך חשבתי. הרווחתי יותר ממיליון דולר בשנה, ונהגתי ב'פרארי' חדשה. היה לי את כל מה שחשבתי שמסמן הצלחה. בית נהדר, רכב מדהים וחיי חברה, ובכל זאת הרגשתי שחסר לי משהו, רק לא ידעתי מה.

טוני עזר לי לגבש מודעות לגבי איפה הייתי, ועזר לי להבין לאן באמת רציתי להתקדם, ואת המשמעויות העמוקות יותר של מה שרציתי שתהיה מהות חיי. זמן לא רב לאחר מכן השתתפתי בתוכנית סוף שבוע אינטנסיבית של טוני, 'שחררו את הכוח הפנימי'. שם חידדתי את החזון שלי והתחייבתי לנקוט פעולה הרבה יותר משמעותית. שקעתי עמוק לתוך עבודתו של טוני ויצאתי למסע שלי שהוביל להקמה ולבנייה של 'סיילס פורס.קום'.

יישמתי את ההארות ואת האסטרטגיות של טוני ובניתי כלי מדהים המבוסס על חמישה רכיבים: חזון, ערכים, שיטות, מכשולים, מדידות. נעזרתי בכלי זה כדי להתמקד במה שאני באמת רוצה, קודם בעבודה שלי ובסופו של דבר בכל אספקט של חיי. הכלי שלי מבוסס על חמש השאלות של טוני.

1. מה אני באמת רוצה? (חזון)

2. מה חשוב בזה? (ערכים)

3. איך אשיג את זה? (שיטות)

4. מה מונע ממני להגיע לזה? (מכשולים)

5. איך אדע שאני מצליח? (מדידות)

טוני אמר לי שאיכות חיי תלויה באיכות השאלות שלי. מהר מאוד התחלתי לבסס כל דבר בחיי על המודל הזה של שאילת שאלות ותיעוד התשובות שלי. מה שקרה בעקבות זאת היה מדהים.

בשמונה במרץ 1999, ביום הקמת 'סיילס פורס.קום' כתבנו את התשובות לחמש השאלות האלה, והיום כל חמישה־עשר אלף העובדים שלנו מחויבים לעשות את אותו הדבר. זה עוזר ליצור אחדות, לגבש מודעות ולבסס תקשורת, וזה מה שטוני לימד אותי במשך שני עשורים.

טוני אומר שההתמדה היא הבסיס לגיבוש מיומנות, ומכאן מגיעה המומחיות, ולכן אנחנו ממשיכים לכתוב ולשפר את מודל חמש השאלות שלנו. זו אחת הסיבות לכך שמגזין 'פורבס' הכתיר את 'סיילס פורס.קום' בתור 'החברה החדשנית ביותר בעולם' במשך ארבע שנים רצופות, וכתב העת 'פורצ'ן' כתב עלינו שאנחנו חברת התוכנה 'הנערצת ביותר בעולם', וגם החברה השביעית ברשימת 'מקומות העבודה הטובים ביותר לעבוד בהם' בשנת 2014. היום אנחנו מניבים חמישה מיליארד דולר בתשואה שנתית וממשיכים לגדול.

אני יכול להגיד בכל הכנות שהחברה לא הייתה קיימת לולא טוני רובינס ותורתו. ספרים אלה שאתם עומדים לקרוא מכילים שבעה צעדים פשוטים לחופש פיננסי, ויש בהם את הפוטנציאל לעשות עבורכם את מה שתוכנית האודיו שלו 'עוצמה פרטית' עשתה בשבילי. הספרים יביאו את תבונתו של טוני לחייכם, לצד תבונתם של חמישים מהמוחות הפיננסיים המבריקים ביותר בעולם, ויעניקו לכם את הכלים הדרושים לכם כדי לשפר את חייכם. ככל שתתקדמו בקריאה, אני בטוח שתוכלו להתאים את מה שטוני אומר לחייכם וליצור שיטות משלכם להשגת ההצלחה ולמימוש החופש. כשטוני אמר לי מה תהיה כותרת הספרים, הדבר הראשון שאמרתי היה, "טוני, כסף זה לא מה שאתה מביא! מה שאתה מביא זו עזרה לאנשים ביצירת איכות חיים בלתי רגילה!"

הספרים האלה לא באמת על כסף, אלא על יצירת החיים שאתם רוצים, וחלק מזה הוא גם ההחלטה איזה תפקיד תיתנו לכסף בחייכם. הכסף נוכח בחיים של כולנו, מה שחשוב הוא שאתם תשלטו בכסף, ולא הכסף ישלוט בכם. כך תהיו חופשיים לחיות את חייכם לפי התנאים שלכם.

אחד המנטורים הכי קרובים אליי, גנרל קולין פאוול, מזכיר המדינה לשעבר והיועץ הצבאי בדרג הרם ביותר לנשיא ארה"ב, אמר את הדבר הבא על כסף: "חפשו משהו שאתם אוהבים לעשות ותעשו אותו היטב. זה יעניק לכם סיפוק בחייכם. זה עשוי להביא גם כסף, או שלא. זה עשוי להביא תארים רבים, או שלא, אבל זה יביא לכם סיפוק."

גנרל פאוול וטוני רובינס אומרים את אותו הדבר. האושר האמיתי בחייכם נובע מהבנת מהות חייכם ודבקות בה בכל מה שאתם עושים.

גנרל פאוול עודד אותי גם לשקול את תפקיד הכסף כשחתרתי להשגת החזון שלי, של יצירת חברת תוכנה שתשנה את העולם. הוא אמר לי לנהל עסק זה לא רק ליצור תשואות, אלא גם ליצור טוב בעולם. להצליח ולעשות טוב. גם ההתמקדות של טוני בנתינה כבר לפני עשרים וחמש שנה, השפיעה מאוד עליי ועל אופן החשיבה שלי. כשרק הקמתי את 'סיילס פורס.קום' שאפתי לשלושה דברים.

ליצור מודל מחשוב חדש לחברות, שנקרא כעת 'מחשוב ענן'.

ליצור מודל עסקי חדש עבור חברות המתבססות על מנויים.

ליצור מודל פילנתרופי חדש המשלב בין הצלחת החברה ליכולתה להחזיר את חובה לחברה.

כתוצאה מכך, בחמש־עשרה השנים האחרונות נוצרה והתפתחה חברה ששינתה לחלוטין את תעשיית התוכנה, והשיגה שווי שוק של יותר משלושים וחמישה מיליארד דולר. ההחלטה הטובה ביותר שעשיתי אי פעם הייתה לייעד אחוז אחד מההון העצמי שלנו, אחוז אחד מהרווחים שלנו ואחוז אחד מהזמן של העובדים שלנו למטרות פילנתרופיות במסגרת קרן 'סיילס פורס'.

מהלך זה הביא לתרומות של יותר משישים מיליון דולר שפוזרו בעמותות שונות בכל רחבי העולם. יותר מעשרים אלף עמותות נעזרות במוצר שלנו ללא עלות, והעובדים שלנו תורמים יותר מחצי מיליון שעות התנדבות בקהילות שלהם.

כל זה קרה ברגע שטוני עזר לי לבנות את הכלים שסייעו לי להשיג הבנה ברורה לגבי מה שבאמת רציתי לבנות, לגבי מה שאמת רציתי לתת, ואין דבר שהסב לי יותר אושר והביא לי יותר סיפוק ושמחה.

זו גם הסיבה לכך שהצטרפתי למאמציו של טוני בעמותה ללא מטרת רווח שלו, שמטרתה לספק ארוחות ליותר ממאה מיליון איש בשנה, מים נקיים ליותר משלושה מיליון משפחות ביום, ולשחרר ילדים ומבוגרים מעבדות.

שלחתי את הוריי, את חבריי הקרובים ביותר ואת המנהלים הכי חשובים בחברה שלי לסמינרים של טוני כדי שילמדו על אודות פועלו, וכולם אמרו את אותו הדבר. טוני רובינס הוא אדם מיוחד במינו, וכולנו זכינו בעצם נוכחותו בחיינו. עכשיו, בעזרת הספרים האלה, טוני יפתח עבורכם את הדלת שהוא פתח עבורי. אני בטוח לחלוטין שבעזרתו גם אתם תשנו את חייכם ותמצאו את הדרך להשיג את כל מבוקשכם!

 

מארק בניוף,

מייסד ומנכ"ל חברת התוכנה 'סיילס פורס.קום'

פרק 1.1
זה הכסף שלכם! אלה החיים שלכם! קחו שליטה
"הכסף הוא משרת טוב, אך אדון גרוע."

סר פרנסיס בייקון

כסף. מעטות המילים המסוגלות לעורר רגשות אנושיים כה עזים. רבים מאיתנו מסרבים אפילו לדבר על כסף. בדומה לדת, לסקס או לפוליטיקה, הנושא הזה נחשב טאבו ולעיתים קרובות אסור לדון בו גם במקום העבודה.

אנחנו יכולים לדון בעושר בחברה מנומסת, אבל כסף זה בוטה. גס. צעקני. זה אישי להכאיב וטעון ביותר. זה נושא שעלול לגרום לאנשים להרגיש אשמה כשיש להם ממנו, או בושה כשאין, אבל מה המשמעות האמיתית של הכסף?

עבור רובנו כסף חיוני ונחוץ, אך לא בעל חשיבות עליונה. זה בסך הכול כלי, מקור לכוח ולהשפעה שמשמש לטובת חיים נוחים. אחרים סובלים מצימאון כה רב לכסף, שהוא משמיד אותם ואת הסובבים אותם. יש המוכנים לוותר על דברים בעלי ערך רב ביותר רק כדי להשיגו. את בריאותם, את זמנם, את משפחתם, את ערכם העצמי ובמקרים מסוימים אפילו את יושרם.

בבסיסו, כסף קשור לכוח. כולנו ראינו שלכסף יש את הכוח ליצור ואת הכוח להשמיד. הוא יכול לממן חלום או להצית מלחמה. אפשר להעניק כסף כמתנה או להשתמש בו כנשק. הוא יכול לשמש ביטוי של הנפש ושל היצירתיות, או מקור לתסכול, לכעס ולשנאה. הוא יכול להשפיע על ממשלות ועל אנשים פרטיים. יש שמתחתנים למענו, ואז מגלים את מחירו האמיתי.

ובכל זאת, כולנו יודעים שברמה מסוימת זו אשליה. כסף כבר איננו זהב או נייר אפילו, אלה רק אפסים ומספרים במחשבי הבנקים. מה זה? זה מעין אלמנט משנה צורה, או קנבס נקי, דבר שמסוגל להביע כל משמעות או רגש שאנחנו יוצקים לתוכו. בסופו של דבר המטרה שלנו היא לא הכסף עצמו. מה שאנחנו באמת רוצים זה את הרגשות ואת התחושות שאנחנו חושבים שהכסף יכול ליצור עבורנו. הרגשה של העצמה, של חופש, של ביטחון, של עזרה לאנשים שאנחנו אוהבים ולאנשים נזקקים, של האפשרות לבחור, ויותר מכול – ההרגשה שאנחנו חיים.

 

כסף זו בהחלט אחת הדרכים שבהן אנחנו יכולים להפוך את החלומות שלנו למציאות שבה אנחנו חיים, אבל גם אם הכסף הוא בסך הכול עניין של תפיסה, רעיון מופשט, זו לא ההרגשה כשחסר לכם ממנו! ודבר אחד בטוח: או שאתם משתמשים בו, או שהוא משתמש בכם. או שאתם שולטים בכסף, או שבמידה כזאת או אחרת הכסף שולט בכם!

האופן שבו אתם מתמודדים עם כסף משליך על האופן שבו אתם מתמודדים עם כוח. האם הוא מכאוב או ברכה? משחק או נטל?

כשבחרתי את שם הספר כמה אנשים ממש זעמו על הרעיון שכסף יכול להיות משחק. איך אני יכול לבחור במושג כזה קל דעת בנושא כזה רציני! אבל בואו נהיה אמיתיים לרגע. כפי שתראו בהמשך, הדרך הטובה ביותר לשנות את חייכם היא למצוא אנשים שכבר השיגו את מה שאתם רוצים ולחזור על הפעולות שלהם. רוצים לפתח מיומנות לשלוט בכספים שלכם? תמצאו אדם מיומן בכספים ותחקו את האופן שבו הוא נוהג בכסף.

אני יכול להגיד לכם כבר עכשיו, ראיינתי כמה מהאנשים העשירים ביותר בעולם, ורובם אכן רואים בכסף משחק. אחרת למה שהם יעבדו עשר או שתים־עשרה שעות ביום לאחר שכבר הרוויחו מיליארדים? וזכרו, לא כל המשחקים הם קלי דעת. משחקים משקפים את החיים. יש אנשים שיושבים בשוליים, ואחרים משחקים כדי לנצח. איך אתם משחקים? אני רוצה להזכיר לכם, אתם והמשפחה שלכם לא יכולים להרשות לעצמכם להפסיד במשחק הזה.

אני מבטיח לכם את הדבר הבא: אם תישארו איתי ותבצעו את שבעת הצעדים הפשוטים שבספר הזה, הצעדים שזוקקו מתובנותיהם של השחקנים הפיננסיים המצליחים ביותר בעולם, אתם ומשפחתכם תנצחו במשחק הזה, ואתם יכולים לנצח בגדול!

אך כדי לנצח, עליכם לדעת את החוקים וללמוד את האסטרטגיות הטובות ביותר להצלחה מאלה שכבר מיומנים מאוד במשחק הזה.

החדשות הטובות הן שאתם יכולים לחסוך לעצמכם שנים ארוכות, בכך שתדעו מאילו מהמורות יש להימנע, ומה הם קיצורי הדרך שיאפשרו לכם לחוות הצלחה מתמשכת. התעשייה הפיננסית מסבכת מאוד את הנושא הזה לעיתים, אך האמת היא שברגע שתלמדו לשלוט בשפה, העניין הזה די פשוט. הספרים האלה הם ההזדמנות שלכם להפסיק להיות כלי על לוח שחמט ולהפוך לשחמטאים במשחק הכסף. אני חושב שתופתעו לגלות עד כמה יהיה לכם קל לחולל מהפכה בחיים הפיננסיים שלכם וליהנות מהחופש שלו אתם ראויים בעזרת כמה תובנות מבפנים.

בואו ניגש לעניין. דמיינו איך יראו חייכם אם כבר רכשתם את המיומנות לשלוט במשחק הכסף. מה אם הכסף כבר לא היה חשוב?

איך הייתם מרגישים אם לא הייתם צריכים להגיע למשרד מדי בוקר, לשלם חשבונות, או לדאוג לפנסיה שלכם? איך הייתם מרגישים אם יכולתם לחיות את חייכם בתנאים שלכם? ומה אם תהיה לכם אפשרות להקים עסק משלכם, או שתוכלו להרשות לעצמכם לקנות בית להורים, לממן לימודים לילדים שלכם או ליהנות מהחופש לטייל בכל העולם?

איך הייתם חיים את חייכם לו הייתם יכולים להתעורר מדי יום בידיעה שיש לכם מספיק כסף לא רק כדי לכסות את הצרכים הבסיסיים שלכם, אלא גם כדי להגשים את כל המטרות ואת כל החלומות שלכם?

האמת היא שרבים מאיתנו היו ממשיכים לעבוד כי זה טבוע בנו, אבל היינו עושים זאת מתוך מקום של אושר ושל שפע. העבודה שלנו הייתה ממשיכה, אך המרוץ היה פוסק. היינו עובדים כי אנחנו רוצים, לא משום שאנחנו חייבים. זה חופש פיננסי.

תמיד תמצאו את הדרך להרוויח את הכסף הנחוץ לכם. איך? הסוד לעושר הוא פשוט: תמצאו את הדרך לעשות עבור אחרים יותר מכל אחד אחר. תהפכו לבעלי ערך רב יותר. תעשו יותר. תיתנו יותר. תהיו יותר. תשרתו יותר ותהיה לכם הזדמנות להרוויח יותר, בין שיש לכם את דוכן האוכל הטוב ביותר באוסטין, טקסס, ובין שאתם אנשי המכירות המובילים בחברה שלכם, או אולי אפילו המייסדים של אינסטגרם.

הספרים האלה הם לא רק על מתן ערך. הם על איך להגיע מהנקודה שבה אתם נמצאים כיום למקום שבו אתם באמת רוצים להיות, בין שזה השגת ביטחון כלכלי, עצמאות או חופש. זה נוגע לשיפור איכות חייכם באמצעות פיתוח יכולת בסיסית אחת שרוב האמריקאים לא טרחו לפתח: מיומנות השליטה בכסף. שבעים ושבעה אחוזים מאמריקאים, שלושה מתוך כל ארבעה אנשים, אומרים שיש להם דאגות כלכליות, אך רק ארבעים אחוזים מדווחים על כך שיש להם תוכנית כלשהי לגבי התנהלות כלכלית. מבני דור ה'בייבי בומרס', לאחד מתוך שלושה יש פחות מאלף דולר בחסכונות!

סקרים מראים שרק אחד מתוך ארבעה סומכים על המערכת הפיננסית, ויש לכך סיבה טובה! בעלויות על מניות נמצאות בשפל שיא, בעיקר בקרב צעירים, אך האמת היא שאתם לא מרוויחים את דרככם לחופש. כפי שתראו בספרים אלה, אפילו אנשים המרוויחים מיליונים, כגון הבמאי פרנסיס פורד קופולה, המתאגרף מייק טייסון והשחקנית קים בייסינגר, איבדו את הכול מפני שלא יישמו את חוקי היסוד שתלמדו בקרוב.

אתם צריכים להיות מסוגלים לא רק לשמר חלק ממה שאתם מרוויחים עבור המשפחה שלכם, אלא לעשות משהו הרבה יותר חשוב מכך, ולהכפיל את מה שאתם מרוויחים בעבודה, להרוויח כסף גם תוך כדי שינה. אתם צריכים לשנות את אופן החשיבה שלכם במערך הפיננסי, מצרכן לבעלים. הדרך להשיג זאת היא באמצעות הפיכתכם למשקיעים.

האמת היא שרבים מאיתנו כבר משקיעים גם ככה. ייתכן שנכנסתם לזה שסבתא קנתה לכם מניות בחברה האהובה עליה בזכות זה שנולדתם, או שאולי המעסיק שלכם פתח עבורכם קרן פנסיה. אולי הפכתם למשקיעים כשחבר המליץ לכם לא להשקיע את הכסף ברכישת 'קינדל', אלא במניות של 'אמזון'.

אך האם זה מספיק? אם אתם קוראים את זה עכשיו, אני מנחש שאתם כבר יודעים את התשובה. ממש לא! אני לא צריך להסביר לכם שזה כבר לא עולם ההשקעות של ההורים ושל הסבים שלכם. פעם התוכנית הייתה פשוטה: ללמוד, להשיג עבודה, לעבוד קשה ואחר כך אולי להשיג תפקיד יוקרתי יותר בחברה גדולה יותר. בדרך זאת המפתח להצלחה הוא למצוא ערך מוסף בעבודה, להתקדם, להשקיע במניות ולפרוש עם פנסיה. זוכרים את הדבר הזה, פנסיה? הבטחה להכנסה עד סוף החיים? זו כבר נחלת העבר.

אתם ואני יודעים שהעולם הזה היה ונגמר. אנחנו חיים יותר זמן עכשיו, ויש לנו פחות כסף. טכנולוגיות חדשות ממשיכות להופיע באינטרנט ויוצרות מערכת שלעיתים קרובות נראה שנועדה להפריד בינינו לבין הכסף שלנו ולא לעזור לנו להרבות אותו. כשאני כותב מילים אלה, הריבית עבור החסכונות שלנו שואפת לאפס, בעוד שווקים מתרוממים ונופלים ללא הרף. בינתיים אנחנו נאלצים להתמודד עם מערכת פיננסית בעלת אפשרויות בלתי מוגבלות ומורכבויות מטריפות את השכל. יש היום יותר מעשרת אלפים קרנות נאמנות, אלף וארבע מאות קרנות הנסחרות בבורסה ואלפי בורסות שאפשר לבחור מהן. נראה שמדי יום מוכרים לנו עוד ועוד כלי השקעות מורכבים יותר עם שמות מורכבים לא פחות. ביטחונות, קרנות נדל"ן, נייר ערך מגובה משכנתה, שותפות מוגבלת, חוזה החלף לסיכוני אשראי.

ומה לגבי מסחר בתדירות גבוהה שבו חמישים עד שבעים אחוזים מעשרות מיליוני עסקאות המסחר שנעשות מדי יום בשוק נעשות בעזרת מכונות? מה זה אומר מבחינתכם? נדרשת חצי שנייה כדי ללחוץ על העכבר ולהשלים עסקת מסחר, ובזמן הקצר הזה הבחורים הגדולים עם מחשבי־העל כבר קנו ומכרו אלפי מניות כמה מאות פעמים והפיקו מיקרו־רווח מכל עסקה כזאת. מייקל לואיס, מחברו עטור הפרסים של התחקיר 'הפלאש בויז: מרד בוול סטריט' סיפר לתוכנית 'שישים דקות': "שוק המניות בארצות הברית, השוק האייקוני ביותר בעולם הקפיטליסטי, מכור מראש. בגלל שילוב של סחר במניות הבנקים של וול סטריט והסוחרים בתדירות גבוהה יכולים לזהות את הרצון שלכם לקנות מניות של 'מייקרוסופט', לקנות אותן מתחת לאף שלכם ואז למכור לכם אותן במחיר גבוה יותר!"

ועד כמה הם מהירים, החבר'ה האלה? חברת 'אייץ'־אף־טי' השקיעה רבע מיליארד דולר בחיזוק כבלי הסיבים האופטיים המחברים בין שיקגו לניו יורק, רק כדי להפחית 1.4 מילי־שניות מזמן השידור שלהם! אבל אפילו זה לא מהיר מספיק. יש עסקאות מסחר שמתרחשות תוך מיקרו שנייה, זה אחד חלקי מיליון השנייה. בקרוב מאוד טכנולוגיות ה'אייץ'־אף־טי' יאפשרו לעסקאות מסחר אלה להתרחש בננו־שניות. בינתיים הם מניחים כבלים על קרקעית האוקיינוס, ואפילו מפתחים רחפנים מונעים באנרגיה סולארית שיופעלו כתחנות תמיכה לגלי מיקרו, כדי לחבר בין הבורסה בניו יורק לזו של לונדון.

אם כל זה מסחרר אתכם, אז אני לגמרי מבין לליבכם. איך אפשר להתחרות ברובוטים מעופפים שמבצעים עסקאות מסחר במהירות האור? איך מוצאים את הדרך במבוך האפשרויות הטכנולוגי ועתיר הסיכונים הזה?

"מומחה הוא אדם רגיל שנמצא רחוק מביתו ומחלק עצות." כך אמר אוסקר ויילד.

הבעיה היא שכשזה נוגע לכסף ולהשקעות, לכל אחד יש דעה. לכל אחד יש טיפ. לכל אחד יש תשובה. אתן לכם רמז: נדיר מאוד שיש להם את מה שבאמת יעזור לכם. האם שמתם לב שאמונות הנוגעות לכסף דומות לדת ולפוליטיקה? השיחות עלולות להפוך למתוחות וקולניות, בעיקר באינטרנט, שם אנשים ללא כל ידע או מיומנות כלשהם יקדמו את התיאוריות של עצמם ויבקרו אסטרטגיות של אחרים בלהט אין־סופי, אפילו שאין להם שום הישגים מוכחים. זה כמו פסיכולוג על פרוזאק שילמד אתכם איך לנהל חיים מאושרים, או אדם הסובל מהשמנה קיצונית שיסביר לכם איך לרזות ולהתחטב.

אני נוטה להפריד את הפרשנים האלה, לאלה שמקשקשים ולאלה שעושים. אני לא יודע מה איתכם, אבל נמאס לי לשמוע את כל ה'מומחים' האלה, שלא הגיעו לשום תוצאות בחייהם, אומרים לנו מה לעשות.

אם חשבתם שתשמעו כאן עוד גורו בתחום ההשקעות שיפזר הבטחות מטורפות לכל עבר, הגעתם למקום הלא נכון. אשאיר את זה לבדרנים הפיננסיים שצורחים עליכם לקנות את המניה הלוהטת ביותר או מטיפים לכם לחסוך את הכסף שלכם ולהשקיע אותו בקרן נאמנות דמיונית כלשהי. אתם מכירים את זה, הם מבטיחים לכם שתחזירו את הכסף שלכם עם תשואה שנתית מצטברת של שנים־עשר אחוזים. הם מנדבים עצות שלעיתים קרובות לא מבוססות כלל על המציאות, ולעיתים קרובות הם עצמם לא משקיעים במוצרים שהם מקדמים. חלקם מאמינים באמת ובתמים שהם עוזרים, אך אנשים יכולים להיות תמימים ולטעות בגדול.

אני רוצה שתדעו שאני לא אחד מאלה ש'חושבים חיובי' ושינסו למכור לכם ראייה כוזבת על העולם. אני מאמין בתבונה. אתם צריכים לראות את הדברים כפי שהם, אך לא גרוע ממה שהם. ראייה כזאת על החיים רק נותנת לכם תירוץ לא לעשות כלום. אתם אולי מכירים אותי בתור 'הבחור המחייך עם השיניים הגדולות' מהטלוויזיה, אבל אני לא מתכוון לסבן אתכם ב'הצהרות חיוביות'. אני הבחור שמחויב לעזור לכם להעמיק בדברים, לפתור בעיות אמיתיות ולקחת את החיים שלכם לשלב הבא.

במשך שלושים ושמונה שנים עסקתי באובססיביות במציאת אסטרטגיות וכלים שיכולים לשנות את איכות חייהם של בני האדם. הוכחתי את היעילות שלהם בכך שהפקתי תוצאות מדידות במקומות שבהם אחרים נכשלו. עד כה הגעתי ליותר מחמישים מיליון איש ביותר ממאה מדינות דרך הספרים, הסרטונים ותוכניות השמע שלי, ולארבעה מיליון איש נוספים דרך המפגשים.

מה שידעתי מההתחלה זה שהצלחה משאירה סימנים. אנשים מצליחים בדרגים הגבוהים ביותר הם לא בני מזל, הם פשוט עושים משהו שונה מכולם. אני מתעניין מאוד באנשים האלה, שיש בהם רעב בלתי נדלה ללמוד, לצמוח ולהשיג. שלא תבינו אותי לא נכון, אני לא שוגה באשליות, אני מודה בכך שיש מעט מאוד אנשים חטובים ובריאים בעולם שבאמת דבקים בכך. לרוב האנשים אין מערכות יחסים מתמשכות של עשרות שנים שיש בהן אהבה ותשוקה. הרוב גם לא חווים הכרת תודה ואושר מתמשכים. מעט מאוד אנשים מממשים את ההזדמנויות העסקיות שלהם, ויש מעט מאוד אנשים שהתחילו מכלום והגיעו לחופש פיננסי.

אך יש כאלה שמצליחים! יש כאלה שיש להם מערכות יחסים נהדרות, אושר, עושר רב והכרת תודה אין־סופית. חקרתי את המעט האלה שעושים, בהשוואה לרבים שמקשקשים.

אם אתם רוצים לחפש אחר מכשולים, תמיד קל למצוא את מה שלא נכון, אך קל באותה המידה למצוא גם את מה שכן נכון! אני צייד של מצוינות אנושית. אני מחפש את האנשים שפורצים את גבולות המקובל ומראים לכולנו מה באמת אפשרי. אני לומד מה עושים המעטים יוצאי הדופן האלה ששונה כל־כך מכל האחרים, ואז אני מחקה אותם, הולך בדרכם. אני מוצא את מה שעובד, ואז אני מבהיר את זה, מפשט את זה והופך את זה לשיטה שמיועדת לעזור לאנשים להתקדם.

מאז התקופה הקשה של 2008, כשהמערכת הפיננסית העולמית כמעט קרסה, עסקתי ללא הרף בחיפוש אחר דרכים שיעזרו לאנשים רגילים לשלוט בכספים שלהם ולהיאבק במערכת שלעיתים קרובות מכורה מראש. הבעיה קיימת מזמן, והמצב לא השתפר בשל הרפורמות כביכול שניסו לעשות בחקיקה.

בהיבטים מסוימים, המצב רק החריף. כדי למצוא את התשובות ראיינתי את חמישים האנשים המבריקים ביותר והמשפיעים ביותר בעולם הכסף. בספרים אלה לא תקראו דיבורי סרק וגם לא תשמעו את דעותיי האישיות. אתם תקבלו את המידע שלכם הישר משליטי המשחק: מיליארדרים שביססו את עצמם מאפס, זוכי פרס נובל וענקים פיננסיים. להלן מדגם קטן מכמה מאדוני הכסף שמהם תלמדו בעמודים הבאים:

ג'ון סי בוגל, חכם בן שמונים וחמש שיש לו שישים ארבע שנות ניסיון במסחר במניות. הוא ייסד את 'ונגארד גרופ', קרן הנאמנות מספר אחת בעולם.

ריי דליו, מייסד קרן הגידור הגדולה ביותר בעולם, שלה נכסים בשווי של יותר ממאה ושישים מיליארד דולר.

דיוויד סוונסן, אחד מהמשקיעים המוסדיים המצליחים ביותר בכל הזמנים, שהעלה את התרומות לאוניברסיטת 'ייל' ממיליארד ליותר מעשרים ושלושה מיליארד נקודה תשע תוך פחות מעשרים שנה.

קייל באס, האדם שהפך שלושים מיליון דולר בהשקעות לשני מיליארד בתקופת משבר הסאב־פריים.

קרל אייקן, שגבר על וורן באפט, על כוחות השוק ובעצם על כל השחקנים האחרים בשוק ההון.

מרי קלאהן ארודס, שנחשבת האישה החזקה ביותר בעולם הפיננסי. היא מנהלת נכסים בערך של יותר משני טריליון וחצי דולר בתור המנכ"לית של חברת 'ג'יי־פי מורגן ניהול נכסים'.

צ'רלס שוואב, שהוביל מהפכה לפתיחת וול סטריט בפני משקיעים פרטיים. החברה האגדית שלו מנהלת כעת נכסים בשווי של שני טריליון ושלושים ושמונה מיליארד דולר.

אשים אתכם בחדר אחד עם כוכבי־העל האלה ועוד רבים אחרים שהשיגו תוצאות קבועות ומתמשכות, עשור אחר עשור, בשווקים שהיו בצמיחה ובירידה, בתקופות של פריחה ושל שפל. יחד נחשוף את סודות הבסיס להצלחתם בהשקעות ונראה איך אפשר ליישם אותם אפילו בסכומי הכסף הקטנים ביותר.

הנה המפתח: כתבתי את הספרים האלה כשאני מתבסס על החוכמה העל־זמנית של המשקיעים המצליחים ביותר בעולם. אחרי הכול, אף אחד מאיתנו לא יודע לאן יהיו מועדות פניה של הכלכלה בזמן שתקראו אותם. האם תהיה אינפלציה או פיחות? האם שוק המניות יהיה בעלייה או בירידה? הרעיון הוא לדעת איך לשרוד ולשגשג בכל מצב של השוק. המומחים האלה יספרו איך עושים זאת. בנוסף, הם יפתחו את תיקי ההשקעות שלהם כדי להראות לכם את תערובת ההשקעות שעליה הם סומכים שתעזור להם לעמוד בכל סערה, והם יענו על השאלה הבאה: אם לא תוכלו להעביר לילדיכם את העושר הפיננסי שלכם, אלא רק מערך של עקרונות, איך ייראה המערך הזה? זו יכולה להיות הירושה הנפלאה ביותר, ואפילו לא תצטרכו להיות אחד מילדיהם כדי לזכות בה!

 

"הסוד להצלחה הוא להתחיל לעשות. "

מארק טוויין

 

תתכוננו כי יחד אנחנו עומדים לצאת למסע לעבר שבעת הצעדים הפשוטים לביטחון, לעצמאות ולחופש פיננסיים! בין שאתם צעירים שרק יוצאים לדרך, מבוגרים לקראת גיל הפרישה או משקיעים מתוחכמים המעוניינים לשמור על היתרון שלכם בשוק, הספרים האלה יעניקו לכם תוכנית פרקטית ומסודרת להשגת המטרות הפיננסיות שלכם ויעזור לכם להשתחרר מכל התנהגות מגבילה שעלולה לעמוד בדרככם לשפע אמיתי. נחקור את פסיכולוגיית העושר, נושא שלימדתי כמעט ארבעה עשורים מחיי. נתייחס לשגיאות הכספיות שאנשים עושים ונתמקד במה שמפריע להם לדבוק בתכנונים הכי טובים שלהם.

כדי לוודא שתגיעו לתוצאות הרצויות, פניתי למומחים המובילים בעולם בתחום הכלכלה ההתנהגותית כדי למצוא פתרונות שבאמת עובדים. שינויים קטנים ופשוטים שבאופן אוטומטי מעודדים אתכם לעשות את הדברים שאנשים אחרים לא מסוגלים לעשות ללא משמעת עצמית: אסטרטגיות שמחוללות את ההבדל העצום שבין פרישה לפנסיה מסודרת, לבין זקנה חסרת כול.

 

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של מטאור הוצאה לאור
דיגיטלי35 ₪ 29 ₪
מודפס98 ₪ 49 ₪
השקה
דיגיטלי29 ₪ 25 ₪
מודפס98 ₪ 49 ₪
דיגיטלי 25 ₪
מודפס 39 ₪
דיגיטלי 29 ₪
מודפס 39 ₪
דיגיטלי 49 ₪
מודפס 78 ₪
עוד ספרים של טוני רובינס
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il