דף הבית > לשלוט במשחק הכסף - חלק שני
לשלוט במשחק הכסף - חלק שני
הוצאה: מטאור הוצאה לאור
תאריך הוצאה: 09-2023
קטגוריה: עיון / ספרות מקצועית עסקים ושיווק
מספר עמודים: 432
ניתן לרכישה גם במארז מארז: לשלוט במשחק הכסף מארז: לשלוט במשחק הכסף

לשלוט במשחק הכסף - חלק שני

         
תקציר

סודות מפי המוחות הפיננסיים הגדולים בעולם

טוני רובינס הוא אחד מהמנטורים, סופרים ומובילי דעת הקהל הנערצים ביותר של זמננו. אנשים מכל רחבי העולם, ממעוטי יכולת ועד אנשים מבוססים, מבני עשרים ועד פנסיונרים, נותנים לו את הקרדיט על כך שנתן להם את ההשראה ואת הכלים לשנות את חייהם. מתזונה וכושר לעסקים, למנהיגות, למערכות יחסים ולכבוד עצמי, ספריו של טוני רובינס שינו אנשים בדרכים עמוקות ומתמשכות. כעת, לראשונה, הוא כתב ספר "שלא יסולא בפז, שמכיל בתוכו כמעט כל רעיון פיננסי טוב בארבעים השנים האחרונות," לפי ביקורת שנכתבה בניו יורק טיימס.

רובינס התבסס על ראיונות רחבי יריעה ועל מחקר מקיף שערך עם כמה מהמשקיעים הגדולים ביותר שפועלים כיום, ביניהם ג'ון בוגל, וורן באפט, ריי דליו ורבים אחרים, ויצר תוכנית בת שבעה שלבים שכל מי שיפעל לפיה יהיה בדרכו להבטיח לעצמו חופש פיננסי. ספר זה כולל עצות הנוגעות להחלטות הפיננסיות שלכם, להקמת תוכנית חיסכון ולהשקעות, ולביסוס תוכנית שתיתן לכם הכנסה לכל החיים. בספר זה טוני רובינס הורס מיתוסים לגבי מה שנדרש כדי לחסוך ולהשקיע ואף מביא שפע שיטות שיעזרו לכם לבצע את השלבים שניסח.

לא רק שאפשר לנצח במשחק הפיננסי, אלא שאפשר לזכות בחופש כלכלי לשארית החיים.

"טוני רובינס פונה לנושא שמטריד את כולנו: איך להבטיח לעצמנו ולבני משפחותינו חופש כלכלי. אם היה פרס פוליצר לספרי השקעות, ספר זה היה זוכה, ללא ספק."

מגזין פורבס.

פרק ראשון

פרק 4.1
רשימת היעדים האולטימטיבית: הקצאת נכסים
"לעולם אל תבדקו את עומק הנהר בשתי הרגליים."

וורן באפט

 

נניח שמכונת הכסף שלכם כבר הותנעה ועובדת במרץ: הבוס שלכם נתן לכם במפתיע בונוס של עשרת אלפים דולר או שאולי קיבלתם מאה אלף דולר בירושה. מה תעשו בכסף? האם תפקידו אותו בחשבון חיסכון, או בקופת הגמל? תשקיעו בביטקוין? תציעו את הסכום הזה במכירה פומבית על ארגז יין משובח ב'איביי'? תטוסו ללאס וגאס ותשימו את הכסף על שולחן ההימורים? או שאולי תיקנו מאה מניות של 'אפל'?

האם תשימו את הכסף הזה במקום אחד או תפזרו?

התשובה לשאלה האחרונה היא המפתח לעתיד הפיננסי שלכם.

הקצאת נכסים היא ההחלטה החשובה ביותר בתחום ההשקעות שתעשו בכל ימי חייכם, חשובה יותר מכל השקעה יחידה שתעשו במניות, באיגרות חוב, בנדל"ן או כל דבר אחר. מה זה משנה? ובכן, ההחלטות הפיננסיות שכבר עשיתם, להשקיע באופן אוטומטי אחוז מההכנסות לקבלת תשואות צבורות, זה מה שמכניס אתכם למשחק, אך ברגע שאתם מחליטים להיכנס למשחק, המטרה הבאה היא להישאר במשחק לטווח הארוך!

אתם עלולים לאבד את הכול אם לא תהיו זהירים לגבי ניתוב הכספים שלכם. כל אחד יכול להפוך לבעל הון. הקצאת נכסים היא הדרך להישאר בעל הון.

אך אל תאמינו רק לדבריי. תקשיבו לדיוויד סוונסן, הרוקסטאר של ההשקעות המוסדיות. זכרו, הוא הבחור שהרחיב את תיק ההשקעות של אוניברסיטת 'ייל' ממיליארד ליותר מ־23.9 מיליארד בכך שהשיג תשואה שנתית ממוצעת של 13.9% למשך שלושה עשורים בשווקים שוריים ודוביים. אין אף אחד שעושה את זה טוב יותר ממנו.

כששוחחתי איתו במשרדו בניו הייבן, קונטיקט, שאלתי: "מה התובנות החשובות ביותר שדרושות למשקיעים כדי להגיע לחופש פיננסי?"

הוא אמר לי שיש רק שלושה כלים להפחתת הסיכונים ולהעלאת הפוטנציאל להצלחה פיננסית:

בחירות בטוחות – בחירת המניות.

תזמון השוק: הימורים לטווח קצר לגבי הכיוון שאליו הולך השוק.

הקצאת נכסים – האסטרטגיה שלכם לטווח הארוך לגיוון בתיק ההשקעות.

עוד לפני שהספקתי לשאול אותו על שני הסעיפים הראשונים, הוא הבהיר דבר אחד בצורה מושלמת: "והחשובה ביותר מבין השלושה היא הקצאת הנכסים, באופן גורף. למעשה, זה מסביר יותר ממאה אחוזים מהתשואות המתקבלות בעולם השקעות."

רגע אחד: האם אפשרי שיהיה יותר ממאה אחוזים?

מפני שכל העמלות, המיסים וההפסדים שבהם כרוכה פעילות בחירת מניות ותזמון השוק משפיעים לרעה ומפחיתים מהרווחים שלכם.

הקצאת נכסים היא יותר מגיוון. משמעותה חלוקת הכסף שלכם בין סוגים שונים של השקעות, כמו מניות, איגרות חוב, סחורות או מקרקעין, ובפרופורציות מסוימות שעליהן אתם מחליטים מראש בהתאם למטרות והצרכים, היכולת לספוג סיכון והשלב שבו אתם נמצאים בחיים.

וואו, זה נשמע מסובך, נכון?

עם זאת, מדובר במפתח להצלחה או לכישלון עבור השחקנים הפיננסיים הטובים ביותר בעולם, כולל כל אחד מהמשקיעים ומהסוחרים שראיינתי.

פול טיודור ג'ונס נשבע שזה נכון. מרי קלאהן ארודס, כנראה האישה החזקה ביותר בוול סטריט שמובילה עשרים ושניים אלף מומחים פיננסיים שפרנסתם תלויה בנכונות טענה זו.

ריי דליו, שהקים את קרן הגידור הגדולה ביותר בעולם ושלרשותו עומד כיום הון עצמי של ארבעה־עשר מיליארד דולר, חי את הטענה הזאת.

הפרק הזה לוקח נושא מורכב ומפשט אותו במידה מספקת כדי שתוכלו לפעול ולהשפיע באופן חיובי על התשואות של ההשקעות שלכם עד סוף ימי חייכם, אז תקדישו לו את כל תשומת הלב שלכם!

לא משנה אם יש לכם אלף דולר, או אם אתם מתכוונים לחסוך ולהשקיע מיליון דולר, העקרונות שעליהם תלמדו כאן חשובים ביותר ויש להתחיל ליישם אותם באופן מיידי.

אם אתם חושבים שאתם כבר יודעים ומבינים אותם, זה הזמן לקחת את זה שלב אחד קדימה. בואו נדבר על כל הסיבות לכך שהקצאת נכסים קריטית כל־כך לתוכנית השקעות שלכם, ואיך אתם יכולים לגרום לזה לעבוד לטובתכם עוד היום.

 

"כל מי שחושב שיש ביטחון במספרים לא קרא מימיו את חדשות שוק המניות."

אירן פיטר

 

כמה פעמים קרה לכם שבחרתם בסופרמרקט בתור שנראה המהיר ביותר לקופה, אך בפועל היה הכי איטי? כמה פעמים אתם מחליפים נתיבים בפקק בכביש ואז מתבוננים ברכבים מהנתיב האיטי חולפים על פניכם?

אתם חושבים שאתם מגיעים אל היעד מהר יותר, אבל אתם טועים. ומה לגבי מערכות יחסים? למרות כל מה שאתם יודעים על עצמכם ועל מה שאתם מאמינים בו ומעריכים אותו – האם קרה אי פעם שבחרתם בבן או בבת הזוג הלא נכונים?

כולנו יודעים שלהחלטה הזאת עשויה להיות השפעה אדירה על איכות חיינו!

אותו הדבר עשוי לקרות עם ההשקעות שלכם. מלבד העובדה שאם אתם עושים טעויות עם חיסכון הבסיס שלכם והטעות גדולה מדי – זה הסוף. זה עלול להביא לאובדן הבית שלכם או לגרום לכם להמשיך לחפש עבודה גם בגיל שבעים, או שלא יהיה לכם כסף למימון ההשכלה של ילדיכם.

בגלל זה הפרק הזה חשוב כל־כך. הקצאת נכסים זו מיומנות המפתח העיקרית שיכולה להבדיל ביניכם לבין תשעים ותשעה אחוזים מהמשקיעים האחרים. נחשו מה? זה לא יעלה לכם פרוטה.

דיוויד סוונסן אוהב לצטט את הארי מרקוביץ', חתן פרס נובל ואבי תורת בחירת תיק ההשקעות האופטימלי, שגם אליו פניתי במסגרת כתיבת ספרים אלה. המשפט הידוע שלו הוא, "גיוון תיק ההשקעות היא ארוחת החינם היחידה שיש."

למה? מפני שפיזור הכסף שלכם בהשקעות שונות מפחית את הסיכון שלכם, מעלה את התשואות לאורך זמן ולא עולה לכם כלום.

כולנו מכירים את הפתגם העתיק, "אל תשים את כל הביצים בסל אחד."

ובכן, הקצאת הנכסים מגינה עליכם מפני טעות פיננסית זו. זה נשמע כמו חוק בסיסי כל־כך, אך כמה אנשים אתם מכירים שמפירים אותו?

יש לי חבר שהתלהב כל־כך מ'אפל', שהשקיע את כל כספו בחברה. לזמן מה זו הייתה המניה המצליחה ביותר בעולם, עד שהיא נפלה בארבעים אחוזים תוך שבועות ספורים. אאוץ'.

יש לי ידידה שבשנות השלושים לחייה פרשה מהעבודה שלה כמפיקת טלוויזיה, מכרה את הבית שלה בלוס אנג'לס בשיא תנופת שוק הנדל"ן והשקיעה את הכסף בפתיחת דיינר בסגנון כפרי בוויומינג. היא השקיעה את מה שנותר לה במניות בסיכון גבוה ובאיגרות חוב איומות מתוך מחשבה שהריבית תניב מספיק הכנסה כדי לפרנס אותה.

במשך תקופה מסוימת זה באמת עבד, אך התרסקות שוק המניות חיסלה את כל חסכונותיה. היא נאלצה להתקפל ולחזור לעבוד כפרילנסרית תמורת סכום זעום בהשוואה למה שהיא הרוויחה פעם.


כולנו שמענו את סיפורי האימה מההתמוטטות הכלכלית. ייתכן שאתם מכירים כמה אנשים מדור ה'בייבי בומרס' שכל כספם היה מושקע בנדל"ן לפני שהכול קרס.

למשל, זוג שהיה מוכן לפרוש עם פנסיה מלאה כשהקרנות הקצובות בזמן שלו כמעט הגיעו ליעדן. בני הזוג כבר בחרו את הקרוון שלהם, הסירה כבר הייתה מוכנה בחצר, המסלול של הטיול נקבע, כולל ביקורים אצל הנכדים, ואז העולם הפיננסי התפרק. הערך של כספם נחתך בחצי וחלום הפרישה שלהם התהפך לעוד עשרים שנה של עבודה.

כל הסיפורים האלה קורעי לב, ואני רוצה לוודא ששום דבר כזה לא יקרה לכם. החדשות הטובות הן שזה בהחלט אפשרי, זה לא חייב לקרות לכם. זו הסיבה שלי לכתיבת פרק זה: שתהיו לא רק מוגנים, אלא שגם תוכלו לגדל את חיסכון הבסיס שלכם מהר יותר.

מהו שיעור ההשקעות הפשוט והבסיסי ביותר כאן? מה שעולה – תמיד יורד! ריי דליה אמר לי את זה חד וחלק, ש'בתקופת חייך כמעט בטוח שלא משנה איפה תשים את הכסף שלך, תמיד יגיע היום שבו תאבד בין חמישים עד שבעים אחוזים ממנו'. אאוץ'! זה אומר שבכל השקעה שתבחרו, תפסידו חצי עד שני שליש מערכה!

הרי רוב האנשים מעדיפים בדרך כלל סוג השקעה אחד על פני אחר מפני שהם מרגישים שהם 'יודעים' יותר על התחום המסוים הזה, או מפני שהוא מספק רווח 'לוהט'.

אנשים מסוימים נוטים להשקיע את כל כספם בנדל"ן, אחרים במניות, באיגרות חוב או בסחורות. אם אתם לא מגוונים מספיק, אתם עלולים לאבד הכול, אתם שומעים? לא משנה כמה מדויק וממוקד התכנון שלכם, תמיד בוא יבוא יום הדין עבור כל סוג נכס.

תגוונו, או שזה הסוף שלכם. אם תגוונו היטב, תצאו מנצחים!

מה חשבו הקוראים? 0 ביקורות
המלצות נוספות עבורך
עוד ספרים של מטאור הוצאה לאור
דיגיטלי35 ₪ 29 ₪
מודפס98 ₪ 49 ₪
השקה
דיגיטלי29 ₪ 25 ₪
מודפס98 ₪ 49 ₪
דיגיטלי 25 ₪
מודפס 39 ₪
דיגיטלי 29 ₪
מודפס 39 ₪
דיגיטלי 49 ₪
מודפס 78 ₪
עוד ספרים של טוני רובינס
הירשמו לרשימת התפוצה של ביבוקס
Powered by blacknet.co.il